• Úvod
  • Rozhovory
  • Anna Novotná (dupeTo): Těší mě potkávat naše oblečení

Anna Novotná (dupeTo): Těší mě potkávat naše oblečení

Anna Novotná (dupeTo): Těší mě potkávat naše oblečení Women of Brno
Anna Novotná (dupeTo)

Anna rozjela v průběhu rodičovské dovolené úspěšné podnikání, spolu s kamarádkou Alicí stojí za značkou dupeTo, vyrábějící dětské oblečení. Zajímalo mě mimo jiné, jaká byla její cesta k podnikání, jaké překážky musela s kolegyní překonat na cestě k jeho současné podobě a taky jestli z ní vytáhnu marketingové tipy a triky. Sešly jsme se proto jednoho slunečného rána na snídani v kavárně Pilát. Anna působila velmi sympaticky a naše povídání mě příjemně motivovalo do nového pracovního dne.

Jak ses dostala k podnikání?

Všechno začalo před necelými třemi lety na jednom z výletů punkových matek, kdy mi kamarádka Alice nabídla k vyzkoušení profesionální šicí stroj, abych na něm zkusila ušít něco svému prvnímu dítěti. Nadchlo mě to. Líbilo se mi, že mohu svému dítku vytvořit něco, co bude stoprocentně odpovídat mým představám a jeho potřebám. Postupně jsem šila i pro děti kamarádek. Bylo toho čím dál víc, až jsem se odhodlala své výrobky nabídnout na fleru. Alice šila také a každá jsme na fleru prodávala pod svým jménem, ale spoustu věcí jsme řešily spolu. Nakonec jsme se v srpnu 2015 rozhodly založit společnou značku – dupeTo.

Kdy se vaše podnikání dostalo z koníčku na profesionální úroveň?

Když jsme se rozhodly pracovat společně. Předtím jsem šila, jen když jsem na to měla chuť. Pak se k tomu přidala naše vzájemná kontrola a společný cíl. Zúčastnily jsme se první prodejní akce, měly spoustu poptávek a zjistily jsme, jak je úžasné, že je o naši tvorbu zájem, ale jak je to zároveň náročné.Jaký sortiment nabízíte?

Máme silný vztah k přírodě a ke sportu, proto šijeme praktické outdoorové oblečení, které navíc roste společně s dětmi. Používáme látky s hravým designem. Veškeré střihy vycházejí z našich vlastních rodičovských potřeb; jsou přizpůsobené látkové pleně a naše kalhoty se díky rostoucím nohavicím vydrží dítěti déle.

Vyrábíte oblečení samy?

Ze začátku to tak bylo, ale s rostoucí poptávkou a počtem vlastních dětí jsme přestaly stíhat. Spoustu objednávek jsme proto musely odmítat. Naštěstí se nám před rokem podařilo většinu produkce přesunout do chráněné dílny; zvládáme zaopatřovat víc zákazníků, dosáhly jsme vyšší kvality zpracování a máme více času na rodinu.

Zadaly jsme poptávku na výpomoc; odpovědi a výsledky, které se nám sešly, ale neodpovídaly našim představám, většinou jsme nebyly spokojeny s kvalitou práce. Náhodou se nám podařilo navázat spolupráci s chráněnou dílnou v Brně a tu si nyní nemůžeme vynachválit. Švadleny pracují pečlivě za velké podpory a důsledné kontroly paní mistrové. A my jsme moc rády, že ze všech možných uchazečů jsme mohly dát příležitost právě jim.

Jak vznikl název dupeTo?

Původní pracovní název zněl Do blata, ale spousta rodičů nás od toho odrazovala. Dlouho jsme vymýšlely jméno vyjadřující, že šijeme hravé oblečení do přírody, které se může zašpinit a nemá nikoho omezovat v pohybu a objevování světa. Nakonec jsme naznaly, že Do blata by mohlo některé maminky odradit, kromě toho není dvouslovný název praktický. Pak nás napadlo dupeTo a už jsme u toho zůstaly. Pro ověření jsme vyhlásily anketu mezi našimi přáteli, jestli Do blata nebo dupeTo a druhá možnost vyhrála na celé čáře.

Rodina je pro mě nejdůležitější

Jak svoji značku propagujete?

Zpočátku jsme se učily propagaci metodou pokus – omyl.  Bylo nám jasné, že to není to pravé a tak, když se objevila příležitost zapojit se do vzdělávacího projektu Artbees, který podporuje podnikatelky z kreativních oborů, rády jsme jí využily. Aktuálně si u naší oblíbené grafičky necháváme zpracovat redesign loga. Z širšího hlediska jsou pro nás důležitým nástrojem sociální sítě, zejména facebook a fler.

Kde získáváte nové zákazníky?

Na facebooku, mimo to stále figurujeme i na fleru. Naše zboží postupně nabízíme i do kamenných obchodů, nejen v Brně, ale i v Praze a dalších městech, zatím spolupracujeme se třemi. Snažíme se být vidět v rámci brněnské rodičovské komunity – odhaduji, že asi třetina zákazníků o nás slyšela od jiné maminky. Spolupracujeme i s lesní školkou Lištička, kde si maminky navzájem dávají „echo“. Šíří se to jako malá brněnská lavina.

Kolik času značce věnuješ?

V současné době jsem schopná se značkou zabývat maximálně dvě až tři hodiny denně. Po rodičovské dovolené bychom se jí rády obě věnovaly naplno.

Co považuješ za svůj největší úspěch?

Že jsem se odvážila jít s kůží na trh. Neměla jsem zpočátku dost sebevědomí na to, abych začala svoje výrobky prodávat; v tom mě hodně podpořila Alice. Jako další velký úspěch vnímám to, že se k nám vrací spokojení zákazníci a že se nám podařilo výrobu přesunout do chráněné dílny. Už to nešijeme samy na kuchyňském stole, ale vyrábí se to v plně vybavené šicí dílně ve vynikající kvalitě.Šila jsi už jako malá?

V pubertě jsem si na maminčině šicím stroji vyráběla „hipísácké“ sukně a kalhoty, pak jsem toho ale na dlouho nechala. Až mnohem později jsem vyrobila svou první patchworkovou deku pro maminku.

Vychází ti rodina vstříc?

Ano, můj muž mě podporuje hlavně psychicky; taky nám fotí zboží. Maminka i tchýně pomáhají tím, že se starají o děti. Ze začátku, když jsem si nemohla dovolit zaplatit hlídání, tak mi poskytly jediný čas, kdy jsem byla schopná pracovat.

Ušiješ si občas něco jen tak pro sebe?

Málokdy si sednou k šicímu stroji, abych si udělala něco pro radost – nemám na to čas, většinou mě tlačí jiné povinnosti.  Navíc jsem sama sobě veliký kritik. Dokonce jsem dospěla do fáze, kdy nejsem s kvalitou vlastního výtvoru spokojená a raději přenechám jeho výrobu švadleně, od které mám dokonalý kousek.

Jaké máš další záliby?

Snažím se především věnovat rodině; ráda bych, aby ji podnikání nijak neomezilo. Například loni v květnu jsme se účastnily Fashion Marketu v Praze, neměly jsme žádné zkušenosti a bylo to pro nás velmi časově náročné, asi dva týdny jsem neviděla děti. Získala jsem ale cennou zkušenost: uvědomila jsem si, že takhle ne. Volný čas dnes trávím naplno s dětmi, nejraději v lese či na horách, a chci si to co nejvíc užívat.

Jaké překážky musíte v podnikání překonávat?

Největší problém pro nás představuje právě čas. Podnikání mě naučilo vážit si chvílí s rodinou. Zezačátku jsem značce obětovala víkendy, ale uvědomila jsem si, že to tak nechci, protože je pro mě rodina důležitější.  Bojujeme i s financemi a nedostatkem lidské síly – loni jsme už nebyly schopné uspokojit poptávku a bylo náročné sehnat kvalitní švadleny, dnes bychom ocenily administrativní pomocníky. Další výzvou je zvládat propagaci.

Děkuji Anně za rozhovor a pokud Vás její tvorba a příběh zaujaly, dozvíte se o ní více na www.dupetoshop.cz.

Sdílej
  • 299
  •  
  • 32
  •  
  •  
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.


Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments