Babička: Je důležité chodit k volbám!

Babička: Je důležité chodit k volbám Women of Brno
Babička: Je důležité chodit k volbám!

Gymnazistka Jitka Šlinzová mi dala k posouzení svoji slohovou práci, ve které měla za úkol udělat rozhovor se starším člověkem. Vybrala si svou babičku a místo vzpomínek se jí zeptala na její názory ohledně dnešní politické situace. Výsledek skvěle zapadá do konceptu blogu a zalíbil se mi natolik, že jsem jí nabídla jeho publikování. Dál už promluví autorka:

Moje babička je po všech stránkách zajímavá žena. Nikdy mě nepřestane udivovat – procestovat celou republiku na skútru, být podezřelá z kódování zpráv pomocí tajného způsobu přípravy svačiny a vychovávat tři děti v období nejtužšího socialismu? Pro ni žádný problém. Ráda poslouchám vzpomínky na nejrůznější období jejího života, je ale něco, co na ní obdivuji ještě víc. Ani ve svých dvaaosmdesáti letech totiž neztrácí rozhodnost, energii a zájem o aktuální dění – a právě o něm jsem se rozhodla si s ní dnes popovídat.

Velkou část života jsi prožila v období socialismu. Když přišla Sametová revoluce, jak jsi ji vnímala?

No… že se to snad trošku polepší (smích). Za minulého režimu to bylo tak, že co vládnoucí vrstva vymyslela, to jsme museli poslouchat a nebylo proti tomu odvolání… a lidi se báli něco říct. A to je ta změna, v demokracii nevládne jeden člověk nebo třeba strana, ale každý do toho má nějakým způsobem co mluvit. Každý má stejná práva i povinnosti, dřív měli povinnosti všichni a právo jenom někdo.

Taky jsem čekala, že když se změní režim, budeme moct jezdit do zahraničí, hlavně na západ, tam jsme předtím nesměli. A že na hranicích nebudou vždycky celní prohlídky. Dřív to bylo strašné, jednou se dokonce celník pozastavoval i nad tím, že jsem měla jiné brýle než na průkazu. Teď tě nebude nikdo takhle zpytovat, jestli něco vezeš nebo nevezeš.

Odpovídá pro Tebe současná situace představám, které jsi po revoluci měla?

Neodpovídá. Myslela jsem si, že budou lidi na sebe hodnější – a ona to je samá korupce a každý, když se dostane na nějaký vyšší post, jen kouká, jak by si nahrabal pro sebe. O ty ostatní se pak už nestará, úplně stejně jako za socialismu. To mi vadí.

Taky je všude slyšet, jak kde kdo byl v odboji a strašně proti režimu, ale těch, kteří tenkrát opravdu protestovali, bylo málo. Kdyby jich protestovalo tolik jak teď vykládají, neměli bychom tu socialismus čtyřicet let.

Jistě, máme mnohem víc práv – jen se zapomíná, že k těm právům patří taky povinnosti, o tom nikde moc neslyším. Třeba novinář napíše nějakou kachnu – má na to právo, když si to myslí, ale když se pak přijde na to, že je to špatně, tak má povinnost se omluvit a to už se málokdy děje.V současnosti je možné, že komunistická strana bude opět součástí vlády. Jak to vnímáš? Neobáváš se podobného vývoje jako v 50. letech?

Snad ne, snad si už dají ostatní pozor…

Přijde ti v pořádku, aby byli součástí vlády?

Nepřijde mi to moc v pořádku, ale nějaká vláda už by konečně po těch volbách být měla. Tenhle stav je takový divný.

Myslím, že by se především měl pověřit jiný předseda vlády, nějaký pořádný, co tu vládu sestaví, nebude se přetahovat o jednotlivá ministerstva a spíš se bude snažit udělat to nejlepší pro lidi a pro republiku. Když se na to koukám v televizi, tak si říkám, že si těmi tahanicemi v zahraničí děláme pěknou ostudu.

Co si myslíš o razantním zlevnění jízdného pro seniory a studenty?

To je podle mě dobře, studenti si nevydělávají a důchodci moc peněz nemají. Obzvlášť tak staří jako já, kterým se vyměřovaly důchody z platů běžných dříve, teď už by to bylo málo. A staří lidé stejně tolik necestují.

Nepovažuješ to tedy za zátěž pro státní pokladnu?

Ne, není to taková zátěž a je to něco pro lidi. Dělají se jiné, horší věci, co státní pokladnu zatěžují mnohem hůř. Třeba předčasné volby, to by stálo hodně peněz a podle všeho by to stejně nic nevyřešilo.

Zmiňovala jsi reputaci naší země v očích zbytku světa. V poslední době se čím dál víc ozývají hlasy po odchodu ČR z Evropské unie, jaký na to máš názor?

Myslím, že to není dobře, protože jsme takový prťavý stát a všichni se pak na nás vykašlou, když se od nich odtrhneme. Zase tu bude pokles životní úrovně a tohle všechno. My sami si moc vyskakovat nemůžeme, s deseti miliony obyvatel.Nedávno proběhly také prezidentské volby a vím, že volit jsi byla. Sledovala jsi i předvolební kampaně? A jak jsi spokojená s výsledkem?

No, sledovala jsem debaty v televizi a… myslím si, že nynější prezident Zeman není hloupý, ale už by měl odpočívat a prezidentem měl být někdo mladší. Favorita jsem si dlouho nemohla vybrat, v prvním kole bylo hodně možností. Přišlo mi, že třeba Drahoš se až tolik nevyzná v politice jako jiní a navíc působil trochu odtažitě a možná namyšleně, taky tak dobře nezvládal debaty. Ve druhém kole jsem mu ale fandila.

Myslíš, že je důležité, aby lidé chodili k volbám?

Ano! Ano, to je důležité, protože když volit nejdou, podpoří tím nepřímo třeba i ty, které by podpořit nikdy nechtěli.

Sdílej
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.Zapni upozornění
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Sheala
Sheala
25/05/2019 19:13
Hodnocení :
     

Připomíná mě moji babičku 🙂 Určitě by se měly poznat 🙂