Bezobalové obchody v Brně

Bezobalové obchody v Brně
Autorka ilustrace: Alexandra Kovandová

Vběhnete do obchodu, naberete nějaké balené salámy a sýry, do jednoho igeliťáku pečivo, do druhého hodíte mraženou zeleninu, pak do dalších několika čerstvou zeleninu a ovoce, u kasy zjistíte, že jste si zapomněli tašku, tak si vezmete ještě igelitku. Připomíná vám to něco? Mně tedy ano. Zkusili jste se někdy zastavit a popřemýšlet, jestli to nejde jinak? Bez stresu, bez nekvalitních potravin dovezených bůhvíodkud, a hlavně bez tun naprosto zbytečných plastů? Aspoň v Brně rostou v poslední době bezobalové obchody jako houby po dešti. Kde je najdeme a co od nich můžeme čekat, to nám poví naše administrativní mananžerka Zuzanka, která už nějaký čas bez obalů nakupuje.

Znečištění oceánů plasty je v současné době celosvětovým problémem. V Brně máme velmi efektivní spalovnu a třídírnu odpadu, a ani Evropa jako celek se na něm zdaleka nepodílí takovou měrou jako jiné části světa. Proč tedy volit nákup v některém z bezobalových obchodů? Třeba proto, že se snaží nejen předcházet vytváření odpadů  z drobných nákupů, ale také hledají své dodavatele u nás, v České republice, takové, kteří jsou ochotni a schopni zboží dodávat ve znovupoužitelných obalech. Snaží se nepodílet na znečišťování planety tím, že hledají alternativy k dovážení zboží z druhého konce světa.

Bezobalových obchodů – tedy obchodů, kde lze nakoupit do vlastních nádob nebo sáčků – je v Brně hned několik, dva byly otevřeny v nedávné době, třetí plánuje otevřít na přelomu října a listopadu. Uvádím je zde v pořadí, v jakém vznikly (aspoň co je mi známo).

Brána ke zdraví

http://www.branakezdravi.cz/
Tento obchod funguje od roku 2001, ale o bezobalový koutek byl rozšířen až později. I když stále většinu sortimentu prodávají v obalech, jedná se o první brněnskou prodejnu, kde bylo (a je) možné si zboží nabrat do sáčku na váhu. Na Orlí nabízí například luštěniny, ovesné vločky, granolu, ořechy, obiloviny nebo pohankové slupky. Ořechy a sušené ovoce je možné nabrat lopatkou, ostatní zboží je dostupné v samospádových zásobnících. Zboží si zde můžete nabrat do vlastních sáčků nebo do papírových, které jsou zde k dispozici. U vlastních nádob si dejte pozor na váhu, prodejna totiž nemá systém, jak váhu nádoby odečíst. Brána ke zdraví nabízí nejen stáčenou ekodrogerii, ale i kosmetiku jako jsou šampóny, kondicionéry, sprchové gely, hydrofilní oleje, dětskou kosmetiku Eone a novinkou jsou zubní pasty.

Brána k dětem

Nyní se jedná o součást Brány ke zdraví, sídlí ve vedlejším vchodě. I zde je k dispozici pouze bezobalový koutek, který nabízí stáčenou úklidovou drogerii.C&R Haná

https://www.cukr-ryze.com/
Milujete rýži? Pak rozhodně zamiřte na Hrnčířskou, a vezměte si s sebou sáčky a nádoby, do kterých naberete přesně takové množství, které chcete ochutnat. Cukr Rýže Haná je první skutečně bezobalový obchod. Kromě cukru a rýže nabízí také luštěniny, předchystané směsi a ořechy. Pokud nemáte vlastní nádobu, zboží vám naberou do papírových sáčků.

Bezobalový obchod Brno

https://www.bezobalovyobchod.cz/
První bezobalový obchod se širokým sortimentem byl otevřen v Brně na Lesné v dubnu 2017. Menší část zboží je v samoobslužných samospádových zásobnících, na zbytek musíte počkat a nechat se obsloužit. Prodavačky si s vámi rády popovídají, většinu stálých zákazníků znají. Sortiment zahrnuje luštěniny, obiloviny, mouky, ořechy, sušené ovoce, těstoviny, a to včetně bezlepkových, koření, čaje, kávu, kakao, ocet a tři druhy olejů. Jednou týdně naskladňují lokální farmářské ovoce a zeleninu, doplňkově nabízí pečivo a veganské sladkosti. Nákup si můžete naplánovat dopředu, sortiment na webových stránkách pravidelně aktualizují. Nakoupíte především do vlastních sáčků a nádob, ale v prodejně jsou k dispozici látkové sáčky a sklenice, které si můžete zakoupit. Pokud vám nevadí nakoupit do již použitých sklenic, můžete si vybrat některou z těch, které zdarma poskytli jiní zákazníci. Účtenku vám pošlou na e-mail.

Nasyp si

https://www.facebook.com/nasypsi/
Od letošního července můžete bez obalu nakoupit hned u zastávky Úvoz v obchodě Nasyp si. Pokud se chystáte na větší nákup autem, doporučuji zamířit spíš na Lesnou, s parkováním byste zde totiž příliš nepochodili. Prodejna má velkorysé rozměry, u vchodu jsou k dispozici proutěné nákupní košíky a váha na prázdné obaly. Nezapomeňte obal vážit i s víčkem – obchod počítá se samoobsluhou, zabráníte tak tomu, aby se vám nákup vysypal či vylil. Sortiment zatím stále rozšiřují, k nahlédnutí je na internetu. Kromě obvyklých sypkých surovin zde koupíte sušenky, úklidovou drogerii, stáčený šampon i zubní pastu. Navíc nabízí doplňkové ekologické zboží, které je v souladu s myšlenkou bezodpadové domácnosti, třeba kompostovatelné zubní kartáčky. Bohužel  si zároveň s nákupem odnesete i účtenku z termopapíru. V každém případě ale má obchod Nasyp si potenciál obsloužit větší množství zákazníků. Nabírání lopatkou není vždy praktické, ale umožní snadné samoobslužné nabírání zboží.Nosáček

https://www.facebook.com/NOsacek/
Nově otevřený obchod najdete v horní části ulice Smetanova, po domluvě nabízí i rozvoz zboží. Má širokou nabídku bezlepkových oříškových mouk. Stejně jako u předchozích obchodů je sortiment k nahlédnutí na internetu. Zatím nelze platit kartou, jedná se ale pouze o dočasné omezení. Kromě obvyklého sortimentu, který se snaží nabízet v bio kvalitě, zde najdete českou sezónní zeleninu a ovoce, mýdla, chilli omáčky a perlátory. Milým překvapením jsou popcorn a tofu na váhu.

Friendly place Brno

https://www.facebook.com/friendlyplacebrno
V době psaní článku obchod teprve připravoval otevření, plánované na přelom října a listopadu 2018. Jako první se zaměří na prodej bezobalové kosmetiky, která je navíc čistě přírodní. Prodejnu najdete na ulici Čápkova.

Nakoupit bez obalů vám umožní i jinde, než ve výše zmíněných obchodech, často se stačí jen zeptat. Dobrou zkušenost mám třeba s Mikrofarmou, kde už se mým krabičkám ani nediví. Ani v supermarketech nikdo nezkoumá, v čem k pokladně nesu pečivo nebo ovoce. Jen na trzích je někdy třeba upozornit zelináře, že sáček ani tašku nepotřebuji.

Přeji všem bezobalovým obchodům, hlavně pak těm nově otevřeným, mnoho spokojených a vracejících se zákazníků – a nám všem, ať se možnosti bezobalového nakupování rozrůstají i mimo centrum.

Sdílej
Zuzana Čížková

Na blogu působí převážně jako administrativní asistentka. Pracuje v IT na pozici Product Owner, volný čas tráví s dcerou, sportem a četbou.


Zapni upozornění
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Martina
Martina
10/10/2018 19:10
Hodnocení :
     

Vsechny a jeste i dalsi obchody najdete na https://mapa.reduca.cz, do ktere muzete i nove nalezena mista s kladnym vztahem pro prodej do vlastnich krabicek pridavat 🙂

K....
K....
11/10/2018 10:22

V Brně-Bohunicích v Campus square je také bezobalová část drogerie a sypkých potravin v „Jen zdravě“ 😉

ecogirl
ecogirl
09/10/2018 19:25

Skvělý článek, díky moc!

Iviik
Iviik
30/11/2019 17:32

Je super, jak se nám tyto obchody rozrůstají. Našla jsem další seznam bezobalových obchodů na https://budkocka.cz/nakupovani/bezobalove-obchody/ Je to super způsob takto nakupovat.

Gabi
Gabi
08/08/2019 13:43

Nový obchůdek Nebalenka, na Venhudově 25, všimla jsem si minulý týden, ale zatím jsem jen nahlížela dovnitř přes výlohu, bylo zrovna zavřeno.