Bezobalové obchody v Brně

Bezobalové obchody v Brně
Autorka ilustrace: Alexandra Kovandová

Vběhnete do obchodu, naberete nějaké balené salámy a sýry, do jednoho igeliťáku pečivo, do druhého hodíte mraženou zeleninu, pak do dalších několika čerstvou zeleninu a ovoce, u kasy zjistíte, že jste si zapomněli tašku, tak si vezmete ještě igelitku. Připomíná vám to něco? Mně tedy ano. Zkusili jste se někdy zastavit a popřemýšlet, jestli to nejde jinak? Bez stresu, bez nekvalitních potravin dovezených bůhvíodkud, a hlavně bez tun naprosto zbytečných plastů? Aspoň v Brně rostou v poslední době bezobalové obchody jako houby po dešti. Kde je najdeme a co od nich můžeme čekat, to nám poví naše administrativní mananžerka Zuzanka, která už nějaký čas bez obalů nakupuje.

Znečištění oceánů plasty je v současné době celosvětovým problémem. V Brně máme velmi efektivní spalovnu a třídírnu odpadu, a ani Evropa jako celek se na něm zdaleka nepodílí takovou měrou jako jiné části světa. Proč tedy volit nákup v některém z bezobalových obchodů? Třeba proto, že se snaží nejen předcházet vytváření odpadů  z drobných nákupů, ale také hledají své dodavatele u nás, v České republice, takové, kteří jsou ochotni a schopni zboží dodávat ve znovupoužitelných obalech. Snaží se nepodílet na znečišťování planety tím, že hledají alternativy k dovážení zboží z druhého konce světa.

Bezobalových obchodů – tedy obchodů, kde lze nakoupit do vlastních nádob nebo sáčků – je v Brně hned několik, dva byly otevřeny v nedávné době, třetí plánuje otevřít na přelomu října a listopadu. Uvádím je zde v pořadí, v jakém vznikly (aspoň co je mi známo).

Brána ke zdraví

http://www.branakezdravi.cz/
Tento obchod funguje od roku 2001, ale o bezobalový koutek byl rozšířen až později. I když stále většinu sortimentu prodávají v obalech, jedná se o první brněnskou prodejnu, kde bylo (a je) možné si zboží nabrat do sáčku na váhu. Na Orlí nabízí například luštěniny, ovesné vločky, granolu, ořechy, obiloviny nebo pohankové slupky. Ořechy a sušené ovoce je možné nabrat lopatkou, ostatní zboží je dostupné v samospádových zásobnících. Zboží si zde můžete nabrat do vlastních sáčků nebo do papírových, které jsou zde k dispozici. U vlastních nádob si dejte pozor na váhu, prodejna totiž nemá systém, jak váhu nádoby odečíst. Brána ke zdraví nabízí nejen stáčenou ekodrogerii, ale i kosmetiku jako jsou šampóny, kondicionéry, sprchové gely, hydrofilní oleje, dětskou kosmetiku Eone a novinkou jsou zubní pasty.

Brána k dětem

Nyní se jedná o součást Brány ke zdraví, sídlí ve vedlejším vchodě. I zde je k dispozici pouze bezobalový koutek, který nabízí stáčenou úklidovou drogerii.

C&R Haná

https://www.cukr-ryze.com/
Milujete rýži? Pak rozhodně zamiřte na Hrnčířskou, a vezměte si s sebou sáčky a nádoby, do kterých naberete přesně takové množství, které chcete ochutnat. Cukr Rýže Haná je první skutečně bezobalový obchod. Kromě cukru a rýže nabízí také luštěniny, předchystané směsi a ořechy. Pokud nemáte vlastní nádobu, zboží vám naberou do papírových sáčků.

Bezobalový obchod Brno

https://www.bezobalovyobchod.cz/
První bezobalový obchod se širokým sortimentem byl otevřen v Brně na Lesné v dubnu 2017. Menší část zboží je v samoobslužných samospádových zásobnících, na zbytek musíte počkat a nechat se obsloužit. Prodavačky si s vámi rády popovídají, většinu stálých zákazníků znají. Sortiment zahrnuje luštěniny, obiloviny, mouky, ořechy, sušené ovoce, těstoviny, a to včetně bezlepkových, koření, čaje, kávu, kakao, ocet a tři druhy olejů. Jednou týdně naskladňují lokální farmářské ovoce a zeleninu, doplňkově nabízí pečivo a veganské sladkosti. Nákup si můžete naplánovat dopředu, sortiment na webových stránkách pravidelně aktualizují. Nakoupíte především do vlastních sáčků a nádob, ale v prodejně jsou k dispozici látkové sáčky a sklenice, které si můžete zakoupit. Pokud vám nevadí nakoupit do již použitých sklenic, můžete si vybrat některou z těch, které zdarma poskytli jiní zákazníci. Účtenku vám pošlou na e-mail.

Nasyp si

https://www.facebook.com/nasypsi/
Od letošního července můžete bez obalu nakoupit hned u zastávky Úvoz v obchodě Nasyp si. Pokud se chystáte na větší nákup autem, doporučuji zamířit spíš na Lesnou, s parkováním byste zde totiž příliš nepochodili. Prodejna má velkorysé rozměry, u vchodu jsou k dispozici proutěné nákupní košíky a váha na prázdné obaly. Nezapomeňte obal vážit i s víčkem – obchod počítá se samoobsluhou, zabráníte tak tomu, aby se vám nákup vysypal či vylil. Sortiment zatím stále rozšiřují, k nahlédnutí je na internetu. Kromě obvyklých sypkých surovin zde koupíte sušenky, úklidovou drogerii, stáčený šampon i zubní pastu. Navíc nabízí doplňkové ekologické zboží, které je v souladu s myšlenkou bezodpadové domácnosti, třeba kompostovatelné zubní kartáčky. Bohužel  si zároveň s nákupem odnesete i účtenku z termopapíru. V každém případě ale má obchod Nasyp si potenciál obsloužit větší množství zákazníků. Nabírání lopatkou není vždy praktické, ale umožní snadné samoobslužné nabírání zboží.

Nosáček

https://www.facebook.com/NOsacek/
Nově otevřený obchod najdete v horní části ulice Smetanova, po domluvě nabízí i rozvoz zboží. Má širokou nabídku bezlepkových oříškových mouk. Stejně jako u předchozích obchodů je sortiment k nahlédnutí na internetu. Zatím nelze platit kartou, jedná se ale pouze o dočasné omezení. Kromě obvyklého sortimentu, který se snaží nabízet v bio kvalitě, zde najdete českou sezónní zeleninu a ovoce, mýdla, chilli omáčky a perlátory. Milým překvapením jsou popcorn a tofu na váhu.

Friendly place Brno

https://www.facebook.com/friendlyplacebrno
V době psaní článku obchod teprve připravoval otevření, plánované na přelom října a listopadu 2018. Jako první se zaměří na prodej bezobalové kosmetiky, která je navíc čistě přírodní. Prodejnu najdete na ulici Čápkova.

Nakoupit bez obalů vám umožní i jinde, než ve výše zmíněných obchodech, často se stačí jen zeptat. Dobrou zkušenost mám třeba s Mikrofarmou, kde už se mým krabičkám ani nediví. Ani v supermarketech nikdo nezkoumá, v čem k pokladně nesu pečivo nebo ovoce. Jen na trzích je někdy třeba upozornit zelináře, že sáček ani tašku nepotřebuji.

Přeji všem bezobalovým obchodům, hlavně pak těm nově otevřeným, mnoho spokojených a vracejících se zákazníků – a nám všem, ať se možnosti bezobalového nakupování rozrůstají i mimo centrum.

Sdílej
  • 456
  •  
  •  
  •  
  •  
Zuzana Čížková

Na blogu působí převážně jako administrativní asistentka. Pracuje v IT na pozici Product Owner, volný čas tráví s dcerou, sportem a četbou.


8
Komentujte

avatar
5 Diskuzní vlákno
3 Odpovědi
1 Followers
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejaktivnější diskuzní vlákno
6 Komentující uživatelé
IviikGabiMarie ŠtefanidesováK....Martina Nejnovější komentující uživatelé
  Zapni upozornění  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martina
Host
Martina
Hodnocení :
     

Vsechny a jeste i dalsi obchody najdete na https://mapa.reduca.cz, do ktere muzete i nove nalezena mista s kladnym vztahem pro prodej do vlastnich krabicek pridavat 🙂

K....
Host
K....

V Brně-Bohunicích v Campus square je také bezobalová část drogerie a sypkých potravin v “Jen zdravě” 😉

ecogirl
Host
ecogirl

Skvělý článek, díky moc!

Gabi
Host
Gabi

Nový obchůdek Nebalenka, na Venhudově 25, všimla jsem si minulý týden, ale zatím jsem jen nahlížela dovnitř přes výlohu, bylo zrovna zavřeno.

Iviik
Host
Iviik

Je super, jak se nám tyto obchody rozrůstají. Našla jsem další seznam bezobalových obchodů na https://budkocka.cz/nakupovani/bezobalove-obchody/ Je to super způsob takto nakupovat.