• Úvod
  • Rozhovory
  • Dana Drásalová: Festival Ochutnej svět děláme srdcem

Dana Drásalová: Festival Ochutnej svět děláme srdcem

Dana Drásalová: Festival Ochutnej svět děláme srdcem Women of Brno
Dana Drásalová: Festival Ochutnej svět děláme srdcem

Měla jsem velkou radost, když mě kontaktovala pořadatelka festivalu Ochutnej svět s návrhem mediální spolupráce. Nabídla jsem jí proto nejen sdílení události na našem facebooku, ale i rozhovor, ve kterém by festival blíže představila. Vzhledem k její zaneprázdněnosti a mojí neschopence proběhl po telefonu, nesl se ale ve velmi příjemném duchu a na festival mě navnadil. 

Můžete čtenářům festival představit?

Jde o druhý ročník food festivalu pořádaného firmou Food Park v Malé Americe, kde se představí šéfkuchaři z celého světa – z Evropy, Ameriky, Asie i Afriky. Hlavními atrakcemi festivalu budou proto speciality z nejrůznějších zemí jako třeba karibské barbecue, jako čestného hosta přivítáme řecké delikatesy Olympia z Prahy, jejichž šéfkuchař vařil i pro řeckého prezidenta a v mnoha slavných světových restaurací. Kromě světových týmů svoje speciality znovu přiveze i brněnský výrobce Bücheck. Můžete se ale těšit i na i bary, například indický s tamními drinky. Novinkou je stánek specializovaný na Prosecco, které se dobrému jídlu skvěle hodí. Jednáme i s jedním z nejlepších brněnských barů, jehož jméno zatím nebudu prozrazovat. Nebude chybět ani domácí limonády nebo produkce minipivovarů.

Nedílnou součástí festivalu jsou takzvané food trucky. Můžete čtenářům přiblížit, o co jde?

Jsou to vozy s mobilní kuchyní – kuchař vaří přímo v autě. Ve světě se těší velké oblibě, k nám ale tento trend dorazil teprve nedávno. Letos jejich počet rozšíříme, můžete se těšit například na francouzský nebo karibský food truck.Chystáte nabídku i pro vegany nebo lidi s různými alergiemi?

Určitě, snažíme se vyjít vstříc nejen vegetariánům a veganům, ale i lidem, kteří se například stravují bezlepkově. Na své si přijdou i milovníci raw stravy.

Jaký bude doprovodný program?

Návštěvníci si proto moci u jídla vychutnat zvuk skotských dud, mexickou kapelu, představení jihoamerických a skotských tanečníků a spoustu dalšího. Rozšířili jsme také program pro děti, který se ponese ve znamení oslav pálení čarodějnic. Budou si moci vyrobit různé lampičky a výzdobu, proběhne i soutěž čarodějnických masek, kde lze vyhrát hezké ceny.

Jak vybíráte účastníky?

Fakt, že velká část z nich je stejná jako na prvním ročníku, nám letos výrazně usnadnil práci. Vytipujeme různé podniky, jdeme k nim ochutnat a nasát atmosféru, podle toho vyhodnotíme, jestli chceme navázat spolupráci. Snažíme se odlišit od jiných festivalů a nebrat každou kuchyni, která se přihlásí. Jde nám i o autentičnost, na festivalu potkáte spoustu anglicky, francouzsky nebo španělsky mluvících lidí. Naší prioritou je přiblížit specifika daného státu.

Na co se nejvíc těšíte vy osobně?

Na okamžik, kdy festival začne, bude fungovat elektřina a všechno ostatní bude také v pořádku. K samotnému ochutnávání jídla se dostanu vždycky až skoro před zavírací dobou, ale rozhodně se těším třeba na zmíněné karibské barbecue, na středomořskou kuchyni a ryby. Nepohrdnu ani sladkostmi, proto se nemůžu dočkat ovocné zmrzliny, kterou budou z čerstvého ovoce a smetany, bez umělých přísad, vyrábět jihomoravští mistři přímo před očima návštěvníků.

Jak vznikla myšlenka festival uspořádat?

Navštěvovala jsem různé trhy a food festivaly, ale vadilo mi, že jsou příliš úzce tematicky zaměřené, třeba na street food, hamburgery nebo ryby. Já ale chtěla akci, kde můžete bez letenek a pasů během jednoho víkendu ochutnat speciality z celého světa. S touto myšlenkou jsme začali s kolegou oslovovat šéfkuchaře, kterým se to líbilo a přijali naše pozvání. Naši vizi se nám povedlo naplnit.

Jaké největší překážky musíte při organizaci překonat?

Nejtěžší je zařídit všechno tak, aby to fungovalo. Velkou zkouškou je pro nás ekonomická stránka festivalu. Veškeré zázemí, každý kousek plotu i každá toaleta něco stojí. Vysoké náklady mají i kuchaři, nemůžeme po nich proto chtít, aby nám finančně vypomohli. Zásadní samozřejmě je, jestli přijde dost návštěvníků, což ale záleží na spoustě okolností, důležitou roli hraje počasí. Velmi stresující je také zvládnout zapojení elektřiny. Postavit vedle sebe pětadvacet restaurací a další stánky, zapojit hudbu a všechno ostatní není jednoduché a vždy může něco vypadnout.Co pozitivního vám festival přináší?

Především spoustu nových kontaktů. Poznala jsem mnoho zajímavých lidí a jejich příběhů, které mi samy o sobě můžou dát něco do života. Příprava festivalu pro mě představuje dobrodružství a příležitost vyzkoušet si velký ekonomický plán a celkovou organizaci, kdy musí všechno klapat od a do zet. Zvládnout tak rozsáhlý projekt rozhodně pomohlo mému podnikatelskému sebevědomí.

Vaříte ráda?

Ano, jsem vášnivá kuchařka a také ráda peču. Nepreferuji žádnou konkrétní kuchyni, jen nemám v oblibě extrémy. Snažím se podporovat regionální výrobce a jít zdravým směrem. Těším se, že na festivalu naberu spoustu inspirace, nakoupím kvalitní suroviny a poradím se s prodejci, jak je nejlíp použít. Velmi mě baví zkoušet nové věci. Ocením kvalitní kávu a dobré víno, které se učím rozpoznávat. Myslím, že v tomto směru dělám pokroky – i v tom vidím přínos festivalu.

Navštívila jste už některé ze zemí, které se na festivalu představí?

Ano. Při výběru zemí, kam chci jet, hraje důležitou roli i tamní kuchyně. Velkým gastronomickým zážitkem pro mě byla cesta do Číny a na Kubu, překvapila mě Dominikánská republika. Ocením ale i italskou kuchyni nebo kvalitní vídeňský řízek. I u nás si s partnerem děláme výlety do různých podniků za dobrým jídlem.

A ve které zemi jste ještě nebyla, ale láká vás se tam podívat?

Chtěla bych navštívit Bali nebo Srí Lanku po vzoru kamarádky a kuchařské inspirace Kamu z Prahy, která tam fotila a natáčela pro svou novou kuchařku. Až nám rodinné povinnosti dovolí cestovat, věřím, že vyrazíme na podobné exotické místo.Jaké máte další záliby?

Momentálně především děti, kromě dvou vlastních vychováváme ještě partnerova dvojčata, takže je u nás veselo. Když mi přece jen zbude chvilka, ráda si vyjdu do přírody a za sportem nebo něco uvařím. Baví mě i hrabat se v záhonech, letos plánuji rozšířit bylinnou zahradu.

Co plánujete do budoucna?

Je toho spousta, ale kromě čtyřletého dítěte se naše rodina rozrostla ještě o dvouměsíční miminko, takže v současnosti se všechno točí kolem nich. Loni jsme ale spustili první ročník akce Ochutnej Asii, která měla úspěch, kromě toho bychom si rádi zopakovali Cake Festival a Dýňové slavnosti. Příští rok rozhodně přibudou další novinky i na festivalu Ochutnej svět, letos je prioritou role maminky.

Co byste čtenářům a čtenářkám vzkázala na závěr? 

Chtěla bych je na festival všechny srdečně pozvat! Předprodej vstupenek už běží, do 14. dubna lze navíc vstupenky zakoupit jen za padesát korun. Budu ráda i pokud pozvete své přátele. Nemáme velký marketingový rozpočet, aktivity našich fanoušků jsou proto pro nás velmi důležité. Sledujte nás a buďte s námi, děláme to srdcem a děláme to pro vás!

Událost na facebooku zde

Sdílej
  • 420
  •  
  • 2
  •  
  •  
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.


Zapni upozornění
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Rebeka
Rebeka
24/09/2018 16:40
Hodnocení :
     

Paní Drásalová by se měla věnovat tomu co umí a ne co neumí.Neuměla finance, neumí gastronomii.