• Úvod
  • Reporty
  • Festival Mindcircus ve Trojce: Trance, Depešáci a víkendová pohoda

Festival Mindcircus ve Trojce: Trance, Depešáci a víkendová pohoda

Festival Mindcircus ve Trojce
Festival Mindcircus ve Trojce

V sobotu 21. července 2018 proběhla na nádvoří brněnské kavárny Trojka pohodová trance akce s názvem Mindcircus. Návštěvníkům se o příjemnou hudební kulisu při odpolední kávě a večerním vychlazeném pivu postarali DJs Risa, Reminder, Sheala a Zagio.

Do Trojky jsme chodívali filosofovat už v dobách studií. Když jsem se teď po letech ocitla v Brně zrovna v den trance akce konané v tomto podniku, říkala jsem si, že toho využiji, a prozkoumám aspoň naživo hudbu, kterou miloval můj dávno zesnulý kamarád. Vůbec jsem nevěděla, co od toho očekávat, ale o to zvědavější jsem byla.
Už od začátku jsem měla z akce výborný dojem, mé pesimistické já se proto obávalo, že se logicky musí něco pokazit. Moje obavy hned na začátku rozptýlili DJ Zagio a jeho přítelkyně, kteří mě nejen pohostili porcí dortu z narozeninové oslavy, ale především mě začali zasvěcovat do tajů tohoto hudebního žánru. Popsali mi nejen rozdíly mezi jednotlivými druhy trance, ale i to, v jakém pořadí je vhodné je během akce hrát. Vysvětlili mi, že nejdříve je potřeba lidi navnadit, nechat je ponořit se do hudby, a až poté, co se prostor zaplní jak fyzicky, tak očekáváním, přichází čas to pořádně rozproudit.
Věrní této poučce poskytli účinkující ve Trojce nejdříve pohodovou kulisu běžným návštěvníkům kavárny a až poté, co se nádvoří začalo zaplňovat, hudba přiostřovala. DJka Sheala se už v rozhovoru z konce minulého roku zmínila, že její tvorbu ovlivnili mimo jiné i Depeche Mode – vliv této skupiny je u ní skutečně znatelný. Jak Depešáci, tak Sheala mi zní jako hudba z éterických snů.
Jakmile se začalo stmívat, vystřídal „snovou“ Shealu o poznání říznější DJ Zagio a já ji tak mohla požádat o zodpovězení několika zvídavých otázek.

Festival Mindcircus ve Trojce
DJ Sheala
Jaké máš dojmy z dnešní akce?

Mohlo přijít víc lidí. Byla jsem si jistá, že když se to koná v kavárně, přijdou samí kavárenští povaleči, a přitom jich tu tolik nebylo. Na druhou stranu dorazili všichni ti, kteří mi slíbili účast – jsem moc ráda, že jsem je po dlouhé době mohla vidět. Mohli jsme se víc snažit o propagaci, ale vzhledem k tomu, že samotný dnešek slouží jako propagace větší akce, řekla bych, že je to dobrý začátek.

Zaujal trance podle tvého názoru návštěvníky?

Lidi to zaujalo hodně, líbilo se to i majiteli Trojky.Co lidi na této hudbě přitahuje?

Trance je propracovaný a rytmicky bohatý styl elektroniky. Díky tomu, že se dělá softwarem, dá se hrát jedna nota na několika nástrojích, a tak je výsledkem mnoho barev nástrojů. Hodně trance hudebníků mimochodem umí hrát na normální hudební nástroje. I já umím hrát. Aspoň Kočka leze dírou.

Když hraješ, cítíš se spíš jako odosobněný profík, co dělá svou práci, nebo se ponoříš do hudby a necháš se unášet?

Většinou leda strašně panikařím, že mi nepřišli lidi a že se mi to kope. Dobré pocity přichází, až když je všechno hotovo.

Jak se liší trance akce u nás a v zahraničí?

U nás je někdy problém, aby přišli lidi – na druhou stranu je ale možné, že prostě neumíme marketing. V zahraničí jsem nebyla na klubovkách, nýbrž na akcích většího rozsahu. Mají podobnou atmosféru, lidi jsou oddaní a milují své DJe. Například jeden z nejznámnějších zahraničních festivalů, Luminosity, bývá hodně multikulturní, jak jsem se přesvědčila, když jsem ho navštívila v roce 2015. Trance fanoušci z různých států spolu paří, konflikt nekonflikt. Olympiáda hadr.A na co se můžeme těšit příště?

Jestli bude zase něco ve Trojce, to nemůžu říct. Ale co říct můžu, je, že se 12. října 2018 v klubu Eleven koná další Mindcircus za účasti DJe ReOrdera, což je po Samu Jonesovi další naše světové jméno. Zatímco dnešní akce byla na pohodu, tak s ReOrderem o protančíte dvanáct střevíců. Kromě něj vystoupí Kristy Jay a Dennis Besnij, ti taky nikoho nenechají vydechnout. Kristy je spíš temná, Dennis zas povznášející. No a mě a Zdeňka (Dj Zagio, pozn. red.) jsi slyšela.

Závěrem bych ráda poznamenala, že ač jsem trance předtím vůbec neznala, doufám, že se mi brzy poštěstí zajít zase na nějakou podobnou akci. Nejen, že se navzdory mému původnímu očekávání během dne nic zásadního nepokazilo, navíc mě muzika skutečně pohltila. A co  interpreti jako jakoví? Na výbornou! Hudba se vždycky poslouchá o dost lépe, když člověk vidí, že za ní stojí fajn lidi.

Sdílej
Lucie Rhein

Pro Women of Brno spravuje především sociální sítě. Pokud zrovna nehledá vhodné hashtagy, tak ráda cestuje, zvídavě zkoumá nové věci, nebo jí či pije něco dobrého. Jejím domovem není jen Brno, ale i Německo.Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments