• Úvod
  • Reporty
  • Festival Serial Killer: Zabijácký zážitek i bez selfie s Ferim

Festival Serial Killer: Zabijácký zážitek i bez selfie s Ferim

Festival Serial Killer: Zabijácký zážitek i bez selfie s Ferim Women of Brno
Festival Serial Killer

V termínu 2.-5.5. 2018 proběhl v Brně první festival televizních a online seriálů ze střední a východní Evropy. Díky jeho marketingové manažerce Adele Hrivnákové jsem měla možnost se ho zúčastnit a přináším vám nejen shrnutí svých velmi subjektivních a omezených dojmů, ale i její pohled.

Proč se člověk nemůže rozdvojit, popřípadě roztřetit či rozčtvrtit? Kdyby to bylo možné, určitě bych jednu část nechala sledovat všechny kvalitní seriály, kterých se v poslední době vyrojilo neskutečně mnoho v televizi i na internetu. Kromě toho bych mohla naplno využít jedinečnou šanci dostat se na festival s industry pasem, neboli přístupem nejen na promítání, ale i na různé workshopy a akce určené lidem z branže. Těch jsem si bohužel nakonec moc neužila, protože přece jen patřím mezi mrzké smrtelníky, kteří musí chodit do práce, a přišla jsem tak i o zahajovací ceremoniál. Zakončením festivalu jsem si tento nedostatek bohatě vynahradila, ale to předbíhám.

Z budování kapitalismu jsem se urvala až v pátek, kdy už festival byl ve svojí druhé polovině, vzala jsem tedy kamarádku  spěchala si užít aspoň něco. Po vyřešení problémů s QR kódem (jsem holt ze staré školy a tyhle novoty mi nic neříkají) jsem zvládla seznámit se s rumunskou peckou jménem Stíny. Když máte talent a okořeníte poněkud klišovitou zápletku o taxikáři, co je zároveň mafián, místním koloritem a skvělými hláškami, HBO hit je na světě. Potřebuju nutně vědět, jestli hlavní hrdina dopadl toho záhadného týpka, co jezdil sem a tam v kamionu a snažil se zabít různé lidi včetně hrdinovy dcery!Před networkingovou párty jsme poté daly přednost návratu do světa zločinu se čtvrtou řadou známého švédsko-dánského seriálu Most.

Celý festival vyvrcholil sobotním slavnostním předáním cen odborné poroty, na které bylo nutné zarezervovat si místo dopředu. Nechtěla jsem tam jít sama a vypadat forever alone, ale nevěřili byste, jak těžké je sehnat někoho ochotného dostat se na takovou VIP slávu! Nakonec jsem přemluvila kamarádku a dokonce i jejího introvertního přítele, ještě předtím jsem si ale vychutnala opravdovou lahůdku.

Geniální německé dílko Hnědá rodina má jen osm několikaminutových epizod, které můžete shlédnout na youtube; my viděli celý seriál na plátně. Jednoduchá zápletka – dva neonacisté se najednou musí starat o černou holčičku, která je dcerou jednoho z nich – odstartovala spoustu absurdních situací, které byly někdy vtipné, jindy dramatické až mrazivé. Sál byl projekcí nadšený a odměnil ji potleskem.

To už ale byl čas na rychlou večeři a hurá na zlatý hřeb programu. Už od začátku bylo jasné, že jde o opravdu důležitou událost: přišla spousta osobností nejen brněnského veřejného života, a přímo vedle nás se usadil samotný Dominik Feri s přítelkyní. V průběhu ceremoniálu nás svými stand-up výstupy, překvapivě většinou na téma seriály a Brno, pobavili Luděk Staněk, Miloš Čermák, Lucie Macháčková, Jaroslav Cerman i legenda Milan Markovič.Na závěrečnou párty jsem se už vydala sama, vnutila jsem se proto k prvním známým tvářím, na které jsem narazila. Od kamarádky jsem dostala za úkol ulovit selfie s Ferim, což jsem bohužel nestihla, protože velmi brzy zmizel neznámo kam. Tímto se tedy veřejně přiznávám ke svému selhání a budu se ho příště snažit napravit. Vynahradila jsem si to socializací s brněnskou high society, popovídala jsem si třeba se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, s hvězdou stand-up výstupů Cermanem, ale i se zakladatelkou festivalu Kamilou Zlatuškovou. A ochutnala jsem drink ze slavného Baru, který neexistuje – za patřičnou VIP cenu.

Na konci ceremoniálu Kamila Zlatušková prohlásila, že podle ní je festival zatím tak na pěti procentech svého potenciálu. S mojí účastí na programu to vidím podobně, ale i ta malá ochutnávka stála za to, takže už se nemůžu dočkat příštího ročníku!

A co na to všechno říká Adéla, která stála u zrodu celé akce? Zeptala jsem se jí:

I když před každým pilotním ročníkem je člověk nervózní, jestli se vydaří, nakonec byla akce plná spokojených hostů, včetně těch zahraničních. Lidé, kteří neznají Brno, byli také nadšení z večerní atmosféry přeplněných náměstí. Velkou radost mám i z toho, že jsme na festivalu měli dostatek ženských VIP hostů a porotkyň, ostatně i organizační tým byl genderově vyrovnaný a ženy dokonce mírně převažovaly.

Co pro tebe bylo na festivalu nejzajímavější?

Setkání s Milanem Markovičem, kterého jsem jako dítě zbožňovala. Bylo vidět, že věkem neztratil nic ze svého ostrovtipu a když jsem mu řekla: “Pane Markoviči, vy jste jedním z důvodů, proč jsem se dala dohromady se svým přítelem, my vás oba milujeme!”, odpověděl jen “No, proboha…”. Velmi sympatičtí byli i můj druhý krajan, herec Maroš Kramár, a zakladatel kultovních Virgin Records Nik Powel, který mi při závěrečném ceremoniálu neustále vykládal drobné vtípky k účinkujícím.Co tě nejvíc zaujalo z programu?

Bohužel jsem toho moc nestihla, ale úplným zjevením pro mě byl kratičký mockument od Streamu České moře, to je skvělý formát.

Jaké máte plány pro příští ročník?

Určitě se vyhneme jisté těžkopádnosti dané množstvím technických řešení, co jsme museli vymyslet. Doufáme také, že když už budeme “akce s historií”, podaří se nám přilákat ještě víc zajímavých hostů ze zahraničí.

Adéla Hrivnáková a Milan Markovič
Adéla Hrivnáková a Milan Markovič
Sdílej
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments