• Úvod
  • Reporty
  • Hrdinou, pirátem i špatným hercem: Report z Gameconu 2019

Hrdinou, pirátem i špatným hercem: Report z Gameconu 2019

gamecon
Autorem fotografie je Pavel Vladík

Gamecon, největší festival nepočítačových her u nás, se každoročně odehrává v polovině července v Pardubicích.  Letos připadl na termín 18. – 21. 7. a Women of Brno si to nenechaly ujít – stejně jako stovky dalších lidí, kteří si rádi hrají. V prvním „výletním“ článku se tak dozvíte, co vše návštěvníky na takové akci čeká, kromě toho pro nás festival zhodnotila i Barbora Sádlíková z organizačního týmu. 

Běželi jsme za hlasem zoufalého volání o pomoc až do středu háje, kde jsme uviděli obrovský, seschlý a odporně pokroucený dub, jehož kořeny omotávaly našeho přítele jako silná lana a stahovaly ho pod zem. Náhle se v jeho kmeni zformovalo cosi jako ohyzdná ústa a příšerným hlasem z nich zadunělo: „Já jsem mocný Dubihněv!“ Náš hraničář se ale nezalekl, zvolal: „Já jsem mocnější Spytihněv!“ a vší silou do kmene ťal svou sekerou. Co se stalo dál jsme se dozvěděli teprve po tom, co nás všechny přešel záchvat smíchu.

Kde se dají takové věci zažít? Například na Mistrovství v Dračím doupěti, které je tradiční součástí Gameconu. Jde o takzvané RPG – hru na hrdiny, která se hraje s pomocí papíru, kostek a vlastní fantazie – dobře, ještě potřebujete alespoň trochu znát pravidla. Naše družinka se sice tentokrát neprobojovala do finále, ale výlet do fantasy světa založeného na době raného středověku a příchodu věrozvěstů mezi Slovany jsme si jak se patří užili. Zdaleka ale nešlo o jedinou možnost, jak ony čtyři dny strávit.  Jelikož se letošní ročník nesl v pirátském duchu, vybavili jsme se už dopředu slušivými kostýmy. Ty se mně a mému příteli hodily hned při naší první aktivitě, vyprávěcím larpu o nesourodé skupince trosečníků plavících se pryč ze svého válkou zničeného domova. Já jsem si pak střihla ještě několik dalších larpů. Stala jsem se například herečkou v pravé latinskoamerické telenovele a dokonce jsem si i zatancovala – jako lidská švadlenka jsem byla v pohádkové hříčce beze slov svedena kouzelnými bytostmi do jejich říše. Úplně jsem přitom zapomněla na fakt, že mám zraněnou nohu a měla bych ji šetřit. Chudák noha měla smůlu i při závěrečné sobotní párty, kde jsem to při hudbě kapely Setoplete roztáčela v rytmu rokenrolu, ska i známých popových hitů.

gamecon
Autorem fotogragie je Pavel Vladík

Naši přátelé si radějii zvolili poklidnější zábavu. Stihli si zahrát nejen další „erpégéčka“ z prostředí viktoriánské Anglie nebo daleké budoucnosti, ale i některé z nepřeberného množství deskových her, a domů si přivezli krásnou vlastnoručně nabarvenou figurku. My jsme si zase obohatili knihovničku o několik nových kousků, protože ani letos zde nechyběl nakladatel Michael Bronec s širokou nabídkou převážně české fantastiky. To nejlepší ale čekalo na část naší skupinky při závěrečném vyhlašování vítězů jednotlivých aktivit – výhra v akční pirátské hře Mocboj, kde museli například luštit šifry, složit ódu na kapitána nebo předat dopis jeho milé v hostinci U Zlaté mušle (aka na benzince Shell) a samozřejmě najít poklad. Tak ahoyyy a zase příště!  

Ačkoliv byl můj program velmi nabitý, přece jen jsem stihla položit pár otázek Barboře Sádlíkové z organizačního týmu.

gamecon
Autorem fotogragie je Lukáš Vaníček
Můžeš Gamecon krátce představit?

Krátce a úderně je GameCon letním festivalem pro všechny, kteří si rádi hrají mimo virtuální realitu. Najdete tam totiž všechno od deskovek až po rolové hry, ať už ve formě RPG nebo larpu, ale také aktivní zábavu jako je Capture the Flag nebo Vodní bitvu. Ač by se mohlo zdát, že jde o festival pro děti, není tomu tak – alespoň ne primárně. Specifický je tím, že ho i přesto, že máme stovky účastníků, chystají v zásadě srdcaři z řad bývalých účastníků. Proto na GameCon  všichni tak rádi jezdíme; máme rádi jeho nezaměnitelnou atmosféru, kdy se můžeš u hry nebo pokecu potkat jak s dalšími účastníky, tak s organizátory, nebo i různými osobnostmi, které všechny spojuje láska k hraní.Jak hodnotíš letošní ročník?

Obecně mám z letošního ročníku velkou radost a myslím, že se vydařilo všechno, na čem záleželo. Zase jsme dokázali o kousek pozvednout laťku servisu pro účastníky – ať už se jedná o zrychlení procesu registrace na místě nebo zvýšení komfortu s ohledem na dostupné jídlo a pití.

Prostor pro zlepšování ale rozhodně je. Spoustu se toho při organizaci sami učíme a rok od roku přicházíme na to, jak danou věc udělat příště líp (a často na takový způsob přijdeme hned v průběhu, nebo po skončení daného ročníku :D). Stále proto hledáme nové organizátory, kteří by mohli a chtěli přispět svou troškou do mlýna.

gamecon
Autorem fotogragie je Lukáš Vaníček
Jak dlouho už na GameCon jezdíš? 

Poprvé jsem tam byla v roce 2012 s kamarády na turnaji v Dračím doupěti. Po pár letech jsem se odvážila přidat mezi Vypravěče a odtamtud už to byl do organizace jen kousek.

Co všechno máš v rámci organizace na starosti?

Na starosti mám takový, mohlo by se zdát, nesourodý balíček věcí zastřešující všechno od HR, PR, grafiky, ilustrátorství až po nějaký ten management lidí. Občas mám pocit, že to je celoroční menší půlúvazek; když pak ale přijedeš na místo a vidíš, jak se všechno, na čem jste společně celý rok pracovali, zase povedlo (a třeba i líp než v předcházejících letech), stojí to za to.

Stíháš si při tom všem užít i něco z programu jako účastník? Pokud ano, co bylo pro tebe letos nejzajímavější?

Naštěstí většina mé práce spočívá v organizaci během roku, a tak mám na místě i nějaký čas na program. Obzvlášť letos jsem se zařekla, že si musím GameCon i užít, a tak jsem se pokusila omezit organizační část na minimum, což se celkem povedlo. Moc jsem si užila například komediální larp Vila z prostředí reality show jako jsou Vyvolení nebo pak hororové RPG Léto v Sarajevu, které zase pomáhá přiblížit atmosféru války v obléhaném Sarajevu. Na GameConu je ale skvělé i to, že i když zrovna nemáš nebo nestíháš program, máš možnost si popovídat s hromadou zajímavých lidí, které tu můžeš potkat na každém kroku.

gamecon
Autorem fotogragie je Pavel Vladík
Můžeš už prozradit nějaké plány na příště, ať se máme na co těšit?

Uf, zrovna jsme skončili, takže koncepční a konkrétní programové věci jsou spíš otázkou blízké budoucnosti. Rozhodně ale můžu slíbit, že se zase budete moct těšit na fantastický program, který se pokusíme udělat zase o něco lepší než letos.Sdílej
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments