• Úvod
  • Rozhovory
  • Jana Andrésková: Mé obrazy šíří dobrou náladu tam, kam se sama nedostanu

Jana Andrésková: Mé obrazy šíří dobrou náladu tam, kam se sama nedostanu

Jana Andrésková: Mé obrazy šíří dobrou náladu tam, kam se sama nedostanu
Jana Andrésková

Janu jsem nejprve poznala jako svou kolegyni. Postupem času se z nás staly kamarádky a následně opět kolegyně – tentokrát však na vlastní pěst jako živnostnice. Sešly jsme se u Jany doma a u rozhovoru si daly dobrou kávu. Její optimismus je nakažlivý a všechno kolem ní září. S někým takovým prostě chcete spolupracovat!

Jani, už dlouho maluješ obrazy. Kdy jsi s malováním začala?

Kreslení, malování a tvoření všeho druhu mě bavilo odmala. Ale měla jsem i spoustu jiných zájmů a nakonec jsem vystudovala ekonomický obor na Mendlově univerzitě. K malování jsem se vrátila až při svých výpravách do zahraničí, kterými jsem si studium vysoké školy prokládala. Při pobytu ve Skotsku jsem potkala španělskou malířku jménem Loyda Santolaria, která mě nadchla svým svobodným přístupem k tvorbě, využíváním arteterapie a používáním výrazných jasných barev.

Ze Skotska jsem pak odjela do Belgie, kde jsem ve výtvarných aktivitách pokračovala, a po návratu do Brna jsem si domluvila svoji první výstavu v bývalé kavárně DeusArt na Cejlu. Byl to trošku adrenalin, protože měli jediný volný termín přesně za měsíc a já měla hotových jen pár obrazů. Ale nejsem trpělivý typ a nechtělo se mi čekat dalšího půl roku, takže jsem se zavřela na privát a malovala měsíc v kuse od rána do večera. Výstava se povedla, dost obrazů se prodalo a to pro mě byl impuls, že to je správná cesta, i když vlastně nemám žádné akademické vzdělání výtvarného směru.

Co ti to přináší?

Baví mě tvořit. Jsem optimista a ráda šířím dobrou náladu. Mám ale dost omezený dosah, takže mé obrazy mají “tajný úkol” šířit dobrou náladu i tam, kam se sama nedostanu. Zároveň se mi líbí myšlenky Feng Shui a věřím, že věci, které v prostoru kolem sebe máme, významně ovlivňují to, jak se cítíme. Takže obrazy maluji se záměrem, aby do prostoru, kde budou viset, přinášely radost a energii.Co ti je při malování inspirací?

Inspirují mě především lidé, vztahy a linie těla. A taky propojování se – ať už nás lidí mezi sebou nebo propojení s prostorem kolem nás. Takže na většině mých obrazů najdete tváře, postavy a tvary v prostoru. Zároveň všechno v jednoduchých liniích, které mi umožňují použití výrazných barev v plochách. Barvy jsou pro mé obrazy zásadní, protože mají obrovskou energii.

Jana Andrésková: Mé obrazy šíří dobrou náladu tam, kam se sama nedostanu
Celou galerii Janiných obrazů najdete na andreskova.cz

Ráda se nechávám inspirovat vším, s čím se potkám. Svůj minimalistický styl používání černých linií a barevných ploch jsem objevila náhodou při další cestě do Belgie. Coby dobrovolník jsem vedla výtvarné lekce v azylovém domě pro seniory bez domova. Rozhodli jsme se realizovat projekt “Sloni ve tvé hlavě”, v rámci kterého jsem chystala velká plátna s předkreslenými motivy, které jsme poté společně vybarvovali, a projekt jsme zakončili společnou výstavou. Výsledné malby mě zaujaly svou přímočarostí, takže jsem si nakonec i ve své vlastní tvorbě povolila zjednodušení. Zjistila jsem, že díky možnosti ovlivňovat dynamiku obrazu černými linkami, jejich měnící se tloušťkou a barevnými plochami, má obraz mnohem větší sílu. A to mě baví. Ovlivnila mě také cesta do západní Afriky, kam jsem se mezi studii vypravila s přítelem učit se na balafon – africkou verzi našeho xylofonu.

Dnes se tvoje tvorba ale odvíjí jiným směrem – k dětem. Jak tě inspirují ony?

Časem přišla rodina a děti… a když byly synovi Jáchymovi čtyři roky a já jsem doma intenzivně malovala obrazy na výstavu, začal se ptát, jaktože pořád maluju, a pro něj nic. A tak jsem pro něj a jeho mladší sestřičku Evu namalovala barevné sloní sourozence. Děti byly nadšené, takže začaly vznikat další zvířátka, až jich vzniklo pod značkou Kukando (dříve Kuk Art) celé stádo (smích). U dětských obrázků je to vlastně podobné jako u těch pro dospělé. Jen používám motivy, které udělají radost dětem. Zvířátka maluji tak, aby byla prostě radost se na ně podívat. Samotné se mi stává, že když se na nějaké podívám (máme jich většinu doma na ledničce), rovnou se rozesměju.

Jana Andrésková: Mé obrazy šíří dobrou náladu tam, kam se sama nedostanu
Barevná Kukando zvířátka baví děti i dospělé
Co všechno pro děti vyrábíš?

První byly samotné obrázky a jejich reprodukce na plátno, které byly cenově dostupnější. Pak jsem chtěla něco menšího, co by mohlo být drobným dárkem, který potěší a vejde se do kapsy. Tak vznikly magnetky, placky a zrcátka. Další na řadu přišly keramické hrnečky a plecháčky. Plecháček, na který se dá dopsat jakékoliv jméno, je aktuálně nejoblíbenějším produktem. Před Vánoci jsem začala i s přívěsky a náušnicemi.Design tě zároveň živí – lidem tvoříš weby. Je to pro tebe dostatečně kreativní?

Naprosto! Tvorba webu je kreativní proces od začátku do konce. Jsem vděčná, že jsem se k tomuhle oboru před více než dvanácti lety shodou náhod dostala. Při tvorbě webu totiž využívám všechny své schopnosti a znalosti, které jsem za život nasbírala: marketing, psychologii, design, logické myšlení i optimalizaci pro vyhledávače, na kterou jsem se donedávna specializovala. Snažím se pro každého klienta vytvořit web, který ukáže jeho podnikání v tom nejlepším světle.

Nedávno jsem od klientky dostala zpětnou vazbu, že má z naší spolupráce pocit, že si na jejím webu dávám záležet stejně, jako by byl můj vlastní. Je to tak. Webová prezentace má pro podnikatele naprosto klíčový význam, a proto k webům přistupuji s velkou zodpovědností. A klienti to cítí a bývají ze spolupráce nadšení. O to víc, pokud už někdy dřív spolupracovali na tvorbě webu například s agenturou nebo člověkem, který sice tvoří weby, ale vlastně je to především programátor, který nemá znalosti z marketingu ani designu.

Jana Andrésková: Mé obrazy šíří dobrou náladu tam, kam se sama nedostanu
Pěkné a přehledné weby tvoří Jana pod značkou JanaAndreskova.cz
Tvoje nápady neberou konce. Přemýšlíš aktuálně o něčem novém, co bys ráda zrealizovala?

Nápadů je opravdu pořád víc než dost (směje se). Letos mám v plánu rozjet ve spolupráci s kamarádkou, která ráda šije, designové čepice a doplňky s vyšitými Kukando zvířátky. Líbila by se mi i dámská řada oblečení (trička, tuniky, šaty) s motivy mých obrazů.

Sdílej

Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments