Ježíškova vnoučata

Ježíškova vnoučata WOB Women of Brno BLog
Ježíškova vnoučata

Blíží se Vánoce, čas, kdy se schází rodiny, kdy obdarováváme své blízké, čas pohody, klidu, lásky. Tedy aspoň pro většinu z nás. Pro seniory v domovech, kteří nemají blízké příbuzné, nebo kteří jsou od rodin místně či citově vzdáleni, mohou být Vánoce spíš časem smutku. Proto v roce 2016 vznikl projekt Ježíškova vnoučata, do kterého se spontánně zapojilo mnoho dobrovolníků. Rozdali asi 600 dárků, a k tomu také mnoho radosti. Další rok, stejně jako tento, se organizace chopil Český Rozhlas a akce se stala mnohem masovější, s větším dosahem. O tom, jak se projekt změnil, jsem si povídala se Zuzanou Kruťovou, která v začátcích organizovala brněnskou část Ježíškových vnoučat.

Na začátku stál nápad novinářky Olgy Štrejbarové potěšit seniory, kteří mnohdy několik let nedostali žádný dar, nepřišla za nimi žádná návštěva a Vánoce trávili ve smutném vzpomínání na lepší časy. Společně se svými přáteli, nadšenci a dalšími dobrovolníky vytvořili sdílený dokument, kam mohl kdokoliv z organizátorů přidávat domovy, dary, přání. Olga rozjela projekt na Vysočině, další zapojení pak kontaktovali domovy v blízkosti svého bydliště. Každý z organizátorů měl tak na starost svou oblast. Vše bylo řízeno nadšením a ochotou účastnit se. Zuzka popsala svoji roli takto: “Vypisovali jsme přání přes sdílené dokumenty…, tak jsem to hlídala, komunikovala s dárci i s domovy. Dárky, co lidi poslali, jsem shromažďovala ve škole.”Zuzka, zástupkyně ředitele na ZŠ Horníkova, spojila projekt Ježíškova vnoučata s aktivitou, která na její škole probíhala již několik let – žáci navštíví domov pro seniory, donesou cukroví, zazpívají koledy, a tak přinesou atmosféru Vánoc i těm, kteří nemají to štěstí ji zažít v kruhu rodinném. Skrz projekt Ježíškova vnoučata děti donesly seniorům také dárky.

Projektu se následující rok ujal Český Rozhlas, který Ježíškova vnoučata organizuje i letos. Vše je řízeno centrálně, pro všechny zúčastněné jsou nastaveny podmínky, které musí splnit, aby nedocházelo ke zklamání. Množství splněných přání narostlo mnohonásobně, Vnoučata přinesla přes 13000 dárků, zapojily se také známé osobnosti. K nadšení dobrovolníků se přidala reklama, díky které se o projektu dozvěděla široká veřejnost.

Letošní ročník navazuje na obrovský úspěch. Brzy po spuštění byla všechna přání zamluvena, a i když postupně přibývají domovy, které se do projektu zapojují, a přibývají nesplněná přání, pro „Ježíšky“ akce připomíná spíš hru na číhanou. Vzhledem k velmi krátkým lhůtám, během nichž je nutné se domluvit na daru a předání, je téměř nemožné se domluvit na koupi drahé věci velkou skupinou dárců. My v redakci jsme se dohodly na společném obdarování paní z domova v okolí Brna; důležitým bodem byla shoda na přibližné částce a oblasti, kam jsme schopny s dárkem přijet, ještě dříve, než bylo vhodné přání přidáno do seznamu.Dárce dárek donese přímo do domova, nebo ho může i poslat poštou, tím se předání stalo osobnější. Funkci centrálního koordinátora, který označil, kdo dárek dostal a kdo ještě dostat má, a pak zajistil předání dárků, dnes plní internetová aplikace. Zároveň s tím, jak Zuzka zdůrazňuje, “naši žáci už sice při předvánoční návštěvě se zpíváním koled nepředávají hromadu dárků od cizích dárců, ale stále navštěvují domovy s paní učitelkou, která vede pěvecký sbor.“ Stejně jako před vznikem projektu.

Možná vás nebaví číhat na vhodný dar, možná už je pozdě. Zkuste i přesto udělat radost někomu, kdo by byl jinak o Vánocích sám. Vezměte cukroví, domluvte se tam, kam chcete přijít, a seberte odvahu se vydat do neznáma. Věřím, že uděláte radost i sobě, a ani k tomu nebudete potřebovat kupovat drahé dary.

Sdílej
Zuzana Čížková

Na blogu působí převážně jako administrativní asistentka. Pracuje v IT na pozici Product Owner, volný čas tráví s dcerou, sportem a četbou.Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments