• Úvod
  • Reporty
  • Kam zmizeli draci: Report ze křtu knihy Dračí Město od Petry Machové

Kam zmizeli draci: Report ze křtu knihy Dračí Město od Petry Machové

Kam zmizeli draci: Report ze křtu knihy Dračí Město od Petry Machové
Petra Machová

S Petrou se znám už od dob, kdy jsem organizovala spisovatelské srazy. Ukázka příběhu z našeho světa, který ale kromě lidí obývají ještě tajemní ještěři, mě velmi zaujala. Měla jsem proto velkou radost, když jsem zjistila, že se připravuje vydání románu Dračí město, který bude ještě ke všemu začátkem trilogie! Román nakonec spatřil světlo světa pod hlavičkou nakladatelství Host a ve čtvrtek 13.9. byl v knihkupectví Knihy Dobrovský slavnostně pokřtěn.

Křest probíhal v komorní atmosféře, když jsem se ale přiřítila s jazykem na vestě přesně v sedmnáct hodin, byl malý prostor za kavárnou skoro zaplněný. Ukořistila jsem tak jedno z posledních volných míst a pozdravila se s další spisovatelkou, která kolegyni přišla podpořit. Událost oficiálně začala až chvíli poté – to už dorazila i naše Lucka, která dostala za úkol ulovit pár momentek na sociální sítě. Nejdříve promluvil redaktor Hosta Jiří Štěpán a dozvěděli jsme se například, že by knížka možná ani nevyšla nebýt náhodného setkání s kmotrem knihy Janem Kotoučem, který mu rukopis doporučil. Slovo pak samozřejmě dostal kmotr knihy i samotná spisovatelka, která poté čtenáře navnadila tím, že přečetla scénu popisující smyslný rituál s ohnivým tancem.

Jeden výtisk pak Jan Kotouč s přáním úspěchů pokřtil šampaňským, s čímž měl evidentně více zkušeností než já, protože to vypadalo elegantně a sofistikovaně.  Oficiální cesta Dračího města ke čtenářům tak mohla začít.

Nakonec dostali fanoušci příležitost nechat si své knihy podepsat autorkou. Vlastní výtisk jsem ukořistila i já, poté co jsem vyřešila peripetie se zapomenutou peněženkou a vybitým mobilem, ve kterém byla zpráva potvrzující slevu na knihu. Za chvíli jsem si už mohla zálibně prohlížet osobní přání od autorky, ať mě provází dračí bůh Reshaq. Jestli mě ochrání od věčného zapomínání věcí se teprve ukáže.Příjemné odpoledne se plynule změnilo ve večer, který jsme zakončili posezením v blízké hospůdce. Ještě před tím jsem ale Petru odchytila, aby mi zodpověděla pár otázek.

V Dračím městě čtenářům představuješ ještěry, kteří jsou podobní lidem a žijí na Zemi, ale mají vlastní společnost. Jak jejich svět vznikal?

Už když mi bylo patnáct nebo šestnáct, začala jsem přemýšlet, jak by to vypadalo, kdyby tady někdo žil s   námi. Fascinovaly mě jeskyně, Prachovské skály a hluboké lesy, zároveň jsem měla strašně ráda draky. Do jisté míry mě ovlivnili i superhrdinové a říkala jsem si, jak by asi vypadal dračí superhrdina. Postupně se tak zformovali ještěři a pak teprve přišel příběh Dračího města. Stvořila jsem postavu, která jejich svět pomalu objevuje, a vše ostatní se postupně nabalovalo. Než přišla na svět první verze rukopisu, trvalo to asi pět nebo šest let.

Jaká byla cesta od rukopisu k vydání knihy?

Trnitá. Užpřed pěti lety jsem si říkala, že bych to ráda vydala. Předtím jsem sice publikovala na internetu a vystačila jsem si s tím, pak jsem ale svoje dílo chtěla šířit k dalším čtenářům. Začala jsem proto oslovovat různá nakladatelství, většinou jsem ale buď vůbec nedostala odpověď, nebo jsem se nehodila do edičního plánu. Trvalo tři roky, než se rukopis zalíbil nakladatelství Host, a další rok, než kniha vyšla – zvlášť velká nakladatelství plánují hodně dopředu.Jak jsi reagovala, když ses dozvěděla, že kniha vyjde?

Když jsem poprvé slyšela, že Dračí město vydá zrovna můj oblíbený Host, skákala jsem několik minut do stropu. Stále mě udivuje, jak krásně ta knížka vyšla – v pevné vazbě, krásně modrá, šupinatá a voňavá, pořád na ni fascinovaně hledím.

Jaké máš dojmy z dnešního křtu?

Na veřejnosti jsem vždycky nervózní; jsem spíš tichý tvor, který se radši někde schová. Kniha za to ale stojí, takže jsem se ráda překonala. Mám radost, že přišlo tolik lidí. I nervozita ze mě časem spadla. Největší obavy mám vždycky z autorského čtení – aby mně všichni slyšeli, abych nečetla moc nahlas nebo moc monotónně – to pravidelně cvičím. Myslím ale, že se všechno povedlo a křest byl moc fajn.

Podle čeho jsi vybírala ukázku?

Přemýšlela jsem, jakou vybrat, aby byla zajímavá, neobsahovala moc spoilerů, ale zároveň to nebyl začátek knihy, který si můžete najít na internetu. Nakonec jsem vybrala rituál tance ohně, protože se mi strašně líbí – snažila jsem se tu scénu napsat tak, aby člověk všechno viděl přímo před sebou, když to čte.

Co dalšího si od tebe můžeme přečíst?

V různých sbornících mi vyšlo několik povídek, třeba Poslední tanec v knize Žena s drakem. Tam sice popisuji jinou část ještěří společnosti, ale odehrává se po konci Dračího města, takže si ji můžete přečíst, než vyjde druhý díl. V Mladých čarodějkách najdete povídku Dotek stínu, která je zase z minulosti a   vystupují v ní dračí bohové osobně – dozvíte se tam i střípky informací, proč už dnes mezi ještěry nežijí. Nakonec bych ráda zmínila Osudovou chybu ve sbírce Poslední pozemšťanka, kde se poprvé objeví dračí bůh Aigen, vládce moří, a naznačuji tam, co stalo s Atlantidou.Mluvila jsi o druhém dílu, kdy se na něj můžeme těšit?

Je skoro hotový, budu ho odevzdávat v říjnu a když všechno dobře půjde, vyjde v polovině příštího roku. Název ještě neprozradím, protože je zatím jen pracovní.

Výlet do jiného světa neplánuješ?

Loni jsem měla na něco nového nápad, mám ho v poznámkách a říkám si, že jakmile budu mít dost ještěrů a budu si potřebovat odpočinout, tak ho napíšu – nebo prostě pár let počká. Nejsou tam lidé ani ještěři, ale úplně jiné bytosti. Fantazii se meze nekladou.

I já se občas ráda z reality přenesu do světa fantazie, hned jsem se proto do příběhu začetla. V blízké době vám přineseme recenzi.

Kam zmizeli draci: Report ze křtu knihy Dračí Město od Petry Machové
Report ze křtu knihy Dračí Město od Petry Machové
Sdílej
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments