Když se v Brně srazí spisovatelé

Když se v Brně srazí spisovatelé Women of Brno
Když se v Brně srazí spisovatelé

Protože evidentně mám málo práce, rozhodla jsem se uspořádat setkání nejen pro brněnské spisovatele sdružené ve facebookové skupině Odstartuj svoji knihu.  Po pár deci jsem si k tomu vymyslela ještě autorská čtení. Následně se přidal i křest knihy, což mi společně s mou tradiční organizační neschopností zajistilo nervy na pochodu dlouho dopředu. Celá paráda proběhla v sobotu 3. června v kavárně Dobrá zastávka na Zvonařce. A jak to nakonec dopadlo?

„Zvládla jsi to skvěle… na poprvé,“ prohlásila Temnářka diplomaticky. Právě se mi totiž prvně v životě dostalo té cti, pokřtít knihu. V praxi jsem vyžbleptla něco o dobrých prodejích, do čehož jsem se pak zamotala, a polila vínem nejen knihu, ale i celé širé okolí včetně svých šatů a záložek do knihy. Zbytek vína jsem proto musela ihned preventivně dopít.Byla to zkrátka pamětihodná akce. Vzhledem k počtu přihlášených na facebooku vypadala sice velmi komorně, ale nemyslím si, že to komukoliv z přítomných vadilo. Přišla jsem s předstihem, jak se na organizátorku sluší, a ačkoliv jsem venku viděla sedět podezřelé, spisovatelsky působící individuum, v kavárně ještě nikdo nebyl. Ujistila jsem se proto, že s námi majitel počítá, a dala si presso, protože jsem se probudila po noční nedlouho před tím. Jak jsem ho popíjela, mé smysly se začaly probouzet a zaregistrovaly rozrůstající se skupinku přede dveřmi. Velmi originálně jsem proto vylezla ven a prohlásila: „Vy asi budete spisovatelé!“ A představte si – byli to spisovatelé!

Romantičtější atmosféru navodila Nessa Káně Lienor s výběrem ze svých básní, potom nás zase pobavila Alena Adrianet Heinrichová ukázkou ze své fantasy povídky, kde jedna démonka znuděně vysvětlovala hrdince, že i když se do jejího světa valí horda démonů, nejsou všichni tak zlí. V odlehčeném duchu se nesla i ukázka z povídky Záhada oživlého pečiva od zkušené spisovatelky Petry Štarkové, v níž hlavní hrdina nastoupil na Ministerstvo záhad. Autorská čtení uzavřel výlet do světa stvořeného Petrou Dragitou Machovou, kde mají prominentní místo ještěři, a v povídce Dotek Stínu jsme měli tu čest se seznámit přímo s jejich božstvem.

Oficiální část programu vyvrcholila křtem knihy Válka zrcadel, jehož autorka Tereza Temnářka Matoušková nás nejdřív navnadila dvěma ukázkami. Při samotném křtu mi připadla milá povinnost stát se kmotrou knihy. Jak zmiňuji výše, zhostila jsem se jí s grácií sobě vlastní. Byla jsem následně odměněna podpisem v mém snaživě zakoupeném výtisku; recenze se tady na blogu objeví hned, jak si knihu přečtu – nebo alespoň v blízkých měsících. Ukořistila jsem i jediný přítomný výtisk sbírky fantasy povídek Žena se lvem: přede mnou zkrátka žádná kniha není v bezpečí!Jak si každý dovede přestavit, volná zábava byla zkrátka – zábava. Zapojil se do ní i roztomilý pes přítelkyně majitele, který od spisovatelstva dostal náležitou dávku mazlení. Když mě asi o půl jedenácté napadlo vyhledat si spoje domů, zjistila jsem, že musím buď okamžitě tryskem vyrazit, nebo zůstat ještě dvě hodiny. Jelikož já a rychlý pohyb jsou věci, které nejdou příliš dohromady, přesvědčila jsem několik přítomných dam, aby se mnou ještě na chvíli zapadly do steampunkového Schrottu, kde jsme hromadně obdivovaly stylové záchody a pořídily si selfie. Zazněl i nástin budoucích plánů a OMG, na knižní veletrh do Německa se mnou počítejte!

Sraz se zkrátka ukázal být velmi příjemnou záležitostí, která mě nabila mě spoustou energie a inspirace; snad mi vydrží i na psaní jiných věcí než této reportáže. A i kdyby ne, další akce se už chystá. Kdo jste se nezúčastnili, nemusíte si proto rvát vlasy z hlavy a proklínat se, stačí sledovat facebook a ve správný čas se objevit na správném místě.

Sdílej
Štítky kniha
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments