• Úvod
  • Rozhovory
  • Lucie Rebeca: Fanoušci si neuvědomují, že jejich idoly jsou normální lidi

Lucie Rebeca: Fanoušci si neuvědomují, že jejich idoly jsou normální lidi

Lucie Rebeca: Fanoušci si neuvědomují, že jejich idoly jsou normální lidi
Lucie Rebeca

Lucka stojí za oficiálním českým fanklubem kapely In Extremo. Žije v Berlíně, ale pochází z Brna a často se sem vrací, takže nemůžeme vynechat vzájemné sdělování novinek u sklenice něčeho dobrého (kafíčko? pche). Což je také vhodná příležitost popovídat si o vedení fanklubu známé kapely a zážitcích s tím spojených.

Můžeš kapelu In Extremo představit těm, kdo ji neznají?

In Extremo je německá skupina, která vznikla v roce 1995 sloučením dvou hudebních projektů – jednoho rockového a jednoho hrajícího ryze středověkou hudbu. V začátcích byla jejich hudba o dost víc středověká, postupně začala přecházet v rockovější. Na internetu se dočtete, že hrají středověký rock/metal, folkrock/folkmetal, rock se středověkými nástroji a podobné další variace. Když jsem se na to ptala jednoho člena kapely, odpověděl mi, že tohle jsou jen škatulky pro novináře. Všechny tyto informace se ale dají bez problémů vygooglit. Mě si získali především tím, že ač jsou známí od Mexika až po Čínu, komunikují v pohodě a bez problémů se svými fanoušky. Jsou kapely, kterým hřebínek narostl tak, že je po koncertě s fanoušky na baru nikdy neuvidíme.

Organizovat oficiální fanklub a být osobně v kontaktu se svými idoly bývá snem každé fanynky.

To rozhodně, setkat se se svými idoly bývá přáním mnoha lidí různého pohlaví, věku i zájmů. Ale potkat se s nimi na autogramiádě nebo třeba meet & greet bývá úplně jiné, než když je člověk pozná trochu blíž. Už před lety mě jedna Němka z německé fanouškovské základny před podobným krokem varovala a připouštím, že měla pravdu.

Proč člověk přijde o iluze, co o svých oblíbených umělcích měl?

Dost lidí si je když ne rovnou naivně zbožšťuje, minimálně nějak škatulkuje, má o nich vlastní představy. A oni jsou přitom úplně normální lidi se svými radostmi i držkopády. S někým si povahově nesednete, někdy mají špatnou náladu, můžou se vás dotknout, třeba i nechtěně. Pro fanoušky plné ideálů střet s realitou nebývá úplně snadný. Ale funguje to i naopak; o někom, kdo působí nepřístupně a nepříjemně, nakonec zjistíte, že je úplně fajn.

Jak se k tak blízkému kontaktu se slavnou kapelou normální česká holka dostane?

V mém případě úplnou náhodou. Před víc než deseti lety jsem začala poslouchat jejich hudbu a na Masters of Rock 2007 jsem je viděla poprvé naživo. Byla jsem registrovaná na Myspace, kde jsem objevila soukromý účet jednoho člena kapely. Měl ve friendlistu nějakou Češku, tak jsem jí napsala. Od ní jsem se dozvěděla, že ho z koncertů zná osobně, a na dalším koncertě s ním seznámila i mě. Pak nás In Extremo začali titulovat jako jejich český fanklub, z čehož byly obyčejné české holky nejdřív trochu v šoku.Jak získávají kontakty na své oblíbence jiné fankluby?

Fankluby z jiných zemí na to šly často úplně přímo, kontaktovaly je rovnou a taky to klaplo. Přiznávám, že tehdy bych sama na jejich přímé oslovení neměla odvahu. Dost často jsem se setkávala s názory, že takové hvězdy by se na obyčejný plebs v reálu ani nepodívaly. Jak jsem se následně přesvědčila, nemusí to nutně být pravda. Bude to asi znít jako klišé, ale člověk se vážně nesmí bát to zkusit. Asi bych to trochu přirovnala k ucházení se o práci. Při odesílání životopisu nikdy nevíte, jestli vás odepíšou už po přečtení prvního odstavce, nebo jestli vás pozvou k pohovoru.

Co všechno vedení fanklubu obnáší?

U nás je fanoušků kapely In Extremo bohužel pořád málo, takže povinností a starostí moc nemáme. Ale snažíme se o propagaci, udržujeme naši facebookovou stránku, kde překládáme a sdílíme novinky. Loni jsem k jejich dvacátému výročí dělala interview, občas jezdíme fotografovat na některé koncerty nebo jsme v kontaktu s fankluby v jiných zemích. Byla bych moc ráda, kdyby se u nás jejich hudba rozšířila, ale bohužel všechno souvisí se vším. Ještě před několika lety k nám skoro nejezdili. Ne proto, že by se jim nechtělo, ale neprodávala se u nás jejich alba. Ta bylo zase těžké sehnat, takže vznikl začarovaný kruh.

Co ti práce pro fanklub dala?

Člověk potká hodně nových přátel ze zahraničí, procvičí si cizí řeči, získá dost zkušeností a celkově se otrká. A některé zážitky jsou samozřejmě nezapomenutelné.

Můžeš prozradit nějaké historky ze zákulisí?

Uf. Tady asi bude nejlepší ocitovat, co mi jejich basák řekl během interview: „Problém u většiny skupin je, že ty nejlepší zážitky se nikdy nesmí takto vyprávět! Zbytek byl už nastokrát zopakován ve všech knihách a rozhovorech. Mezi čtyřma očima si klidně můžeme o zážitcích povídat celé hodiny, nicméně to bohužel není nic, co by bylo určeno pro veřejnost.“

Setkáváš se se žárlivostí nebo závistí ze strany ostatních fanoušků?

Mezi fanoušky jsem se s ničím podobným nesetkala, ale fanoušci In Extremo na mě už před několika lety udělali hodně dobrý dojem. Hysterie, pištění, omdlévání, kalhotky létající na pódium a podobné věci se minimálně na evropských koncertech nekonají. Nicméně mezi některými fankluby se čas od času lehké konkurenční boje objeví.

Sdílej
  • 68
  •  
  • 7
  •  
  •  
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.


Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments