• Úvod
  • Rozhovory
  • Petra a Dana: Sama na výchovu dítěte? Nejdůležitější je zachovat si zdravý rozum

Petra a Dana: Sama na výchovu dítěte? Nejdůležitější je zachovat si zdravý rozum

Petra a Dana: Sama na výchovu dítěte? Nejdůležitější je zachovat si zdravý rozum
Petra a Dana: Sama na výchovu dítěte

Moje kamarádka Petra vychovává syna Míšu úplně sama. Když jsem ji požádala o rozhovor pro mateřský speciál, ani jsem nedoufala, že bude chtít o podobně citlivém tématu otevřeně mluvit. Ona ale souhlasila a dokonce přizvala svou nejlepší přítelkyni Danu, která s ní sdílí podobný, možná ještě složitější úděl. Sešly jsme se u Petry doma, Dana přivedla svou dcerku Terezku, kterou neměl kdo hlídat. Během rozhovoru padly dvě lahve vína, které byly rozhodně potřeba – oběma maminkám při povídání několikrát vstoupily slzy do očí. I pro mě bylo toto setkání opravdu silnou zkušeností a jsem moc ráda, že vám ji můžu zprostředkovat.

Vzhledem k povaze tématu, probíhajícímu rozvodu a dalším okolnostem jsem tentokrát zvolila formu anonymního rozhovoru se změněnými jmény. Připojený obrázek je poprvé pouze ilustrační. Díky za pochopení!

Jak staré jsou vaše děti?

PETRA: Míšovi teď budou dva roky.
DANA: Terezka měla druhé narozeniny v únoru.

Jak dlouho je vychováváte samy?

PETRA: Už rok.
DANA: Od začátku, Terezka otce nikdy otce nepoznala.

Zajímají se o děti vaši bývalí partneři?

PETRA: Ano, Míšův otec si ho pravidelně bere k sobě, i když o výchovu se moc nestará. Naše spolupráce vypadá tak, že já něco vymyslím a naplánuju, on souhlasí a pak to udělá jinak.
DANA: Když si Terezčin tatínek uvědomil, že dítě je na cestě, ztratil nervy a utekl. Byla jsem na přelomu třetího a čtvrtého měsíce těhotenství. Od té doby se neukázal,ale nedávno jsem se dozvěděla, že se má ženit. Je cizinec, o dítě by se zajímal, kdyby mu to někdo zařídil. Nikdy Terezku neviděl, ani finančně nepřispěl, všechno táhnu sama. Ví, že má dceru, vždycky si ale vzpomněl jen tehdy, když mu samotnému nebylo dobře.

Petro, tvůj bývalý partner ti přispívá na živobytí?

PETRA: Splácí hypotéku na tenhle byt. Jednou za čas, když už si mockrát řeknu, dostanu i další peníze. Jinak jsou všechny výdaje na mě. Momentálně čekám na soud, kde se vyměří zpětně výživné ode dne, kdy zanikla společná domácnost. Pak pojedu na dovolenou, minimálně na Havaj (smích).Jak vycházíte s penězi?

PETRA: Dost špatně, nebýt podpory rodičů, bylo by to ještě horší. Pokryju Míšovy potřeby, jídlo a to je vše. Rozhodně si nemůžu nic koupit sama pro sebe. Doufám, že se to po soudu zlepší.
DANA: Od začátku jsem na všechny výdaje sama. Od půlky února pracuju v noci. Když malá usne, zasedám k počítači a končím po půlnoci, pak jdu spát a od rána se o ni zase starám.
Naštěstí nejsme v katastrofální situaci, protože obě máme co jíst, máme práci, auto… Jsou matky, které nic z toho nemají a bydlí v azyláku. My máme dobrou kvalifikaci a praxi, což taky není samozřejmé. Některé svobodné matky šly na mateřskou po škole a nemají nic, jsou opravdu na dně.  My se proti tomu máme dobře.
PETRA: Ano, máme štěstí, že nám zaměstnavatelé umožnili práci na kratší úvazek. Netvrdím, že to je lehké, ale máme aspoň možnost výdělku. Spousta věcí závisí na penězích, my je při návratu do práce mít budeme. Jak říká Dana, jsou ženy, které nemohou sehnat flexibilní práci, když jsou děti malé. Mnoho z nás nesežene ani státní jesle nebo školku, kde často není místo ani pro tříleté dítě. Dát ho do soukromé znamená, že co vyděláš, zaplatíš za školku.

Dostáváte příspěvky od státu?

DANA: Teď jsme se obě zasmály. Zjišťovala jsem si ještě před porodem, co mi stát dá, když jsem bez otce. Na sociálce se mi vysmáli, prý jsem si měla našetřit a je můj problém, že partner zdrhnul. Stát má dobrý systém, jak vymáhat alimenty po otci, například mu částku strhnou rovnou z platu. Pokud ale není uvedený v rodném listě, matka nemá nárok na nic. Obě jsme předtím dlouho pracovaly a máme vysokoškolské vzdělání; všechno se počítá z platu matky. Životní minimum jsme vždy překročily, což je pro ně rozhodující informace, takže nic nedostaneme.
PETRA: Ještě je tu jeden faktor: když matku opustí otec dítěte, má nárok na výživné. Pokud bývalý partner neplatí, do rozsudku soudu žena nemá šanci od něj peníze získat. Nikdo se nestará, z čeho bude žít.
DANA: V mém případě to nikoho nezajímá od začátku. Pokud nemáme peníze, můžeme se jít třeba pást. Protože jsem pobírala mateřskou, dostanu přídavky skoro dva roky zpětně,ale v té době už budu dávno zaměstnaná.

Jak na vaši situaci reagovala rodina?

DANA: Velmi špatně. Celé těhotenství bylo šílené, měli pocit, že svět se začne točit na druhou stranu.

Změnilo se něco od té doby?

DANA: Zjistili, že jsme neumřeli, malá vypadá k světu a máme co jíst. Myslím, že fungujeme velice dobře, takže toho nechali. Babička malou každé pondělí hlídá, abych mohla chodit do práce, a občas nám nakoupí, děda zase doma něco spraví a podobně. Rozhodně mi ale nevyjdou vstříc a malou nepohlídají, abych si třeba zašla s kamarádkou na víno.
PETRA: Já jsem na tom líp. Dítě se narodilo v manželství a bylo chtěné, všichni se na něj těšili. Když manžel odešel, naši mě zase začali považovat za svou malou holčičku, což je ve spoustě aspektů nepříjemné. Vybudovala jsem si samostatný život, ale oni mají pocit, že teď mě musí zachraňovat. Pomáhají mi hodně, ale někdy je to nevyžádaná pomoc. S bývalým partnerem neměli dobrý vztah, proto byli rádi, že odešel.Hrálo rodičovství v jeho odchodu roli?

PETRA: Nikdy to nevysvětlil, ale určitě to vliv mělo. S příchodem dítěte partneři ztratí čas pro sebe navzájem. Žila jsem v domnění, že když trochu odrostlo a někdo ho může pohlídat, začneme svůj partnerský život stmelovat. On už si to ale zařídil jinak.

Hledáte si nového partnera?

PETRA: Ano, ale za celý rok jsem se nesetkala s nikým, kdo by stál za zmínku. Pro ženskou je hrozně těžké někoho najít, když má dítě. U chlapů působí jako magnet na případné partnerky, pokud sami vychovávají potomka. U žen je to přesně obráceně. Když už potenciálnímu partnerovi nevadí dítě samotné, má problém akceptovat, že není jeho, že u něj nebyl od jeho příchodu na svět.
DANA: Chápou to jen muži, kteří se o děti aktivně starají. Pokud mají dítě s ex-partnerkou a vidí ho jednou nebo dvakrát do měsíce, zpracovávají to daleko hůř.
PETRA: Navíc matka, která dělí čas mezi péči o dítě a práci, nemá čas chodit ven. Je obtížné někoho potkat, natož se dostat do dalších fází.

Využíváte internetové seznamky?

PETRA: Ano, ale nenese to ovoce. Třeba časem.
DANA: Nevyužívám žádné seznamky, nemám na to čas.

Mají přátelé pro vaši situaci pochopení, snaží se vám přizpůsobit?

DANA: My dvě si pomáháme navzájem, vystačíme si.
PETRA: Ano, snažíme se s Danou jedna druhé pomáhat. Kamarádi stojí na mé straně, ale ani zdaleka si nedovedou představit, jak těžké to ve skutečnosti je. Většina z nich buď dítě nemá nebo jsou na to dva, což je úplně jiná situace. I když si bývalý partner syna bere, třeba týden v kuse ho mám od rána do večera já. Nejbližší přátelé se pak snaží přizpůsobit termínu setkání, který naplánuju.
DANA: Já čas bez Terezky nemám, takže na akce s přáteli můžu jít s ní, nebo vůbec. Buď to přátelé akceptují, nebo se nevídáme. Bezdětní nechápou, že se s nimi nemůžu sejít ve městě v sedm večer, protože dítě potřebuje okoupat, uložit, uspat. Pak je devět a já jdu pracovat. Kdyby někdo přišel večer ke mně, o půlnoci odpadnu.

Spíš, než abychom šli zapařit, od kamarádů ocením praktickou pomoc. Jeden kamarád byl u mě tři dny, zajel mi nakoupit a přivezl balíky plínek. Když jsem ho viděla stát mezi dveřmi, nevěděla jsem, jestli se mám smát nebo brečet. Nikdy předtím se mi nestalo, že by před dveřmi stál chlap s nákupem, i teď mi to vhání slzy do očí. Byl to pro mě nepochopitelný pohled.Co je nejtěžší na výchově dítěte, když jste samy?

DANA: Udržet si zdravý rozum a nebrečet při každé příležitosti.
PETRA: Zvládat stres. Děti si v tomto věku budují osobnost, chtějí věci dělat samy nebo to naopak odmítají a neustále vyžadují asistenci, což je náročné. Nemůže mě nikdo vystřídat jako v rodinách, kde jsou na výchovu dva, jsem na všechno sama. Je těžké se nerozčilovat – i když my se rozčilujeme –
DANA: Rozčilujeme!
PETRA: –ale nesmíme to nechat zajít až od situace, kdy se neovládneme.
DANA: O tomhle se hodně bavíme spolu, pomáháme si psychicky se utužit, kolikrát i omluvit své chování samy sobě. Jsme obě v podobné situaci, takže to vždy večer prodiskutujeme.
PETRA: S takovými věcmi se nemůžeš svěřit lidem, kteří to nezažili. Nechápou tě, třeba by tě i odsoudili, ale my dvě můžeme k sobě být upřímné.

Teď se zeptám na něco hodně intimního: uvažovaly jste o potratu?

DANA: Ano, zvažovala jsem ho. Ale když jsem se zeptala sama sebe, nebyla bych schopná si odpustit, kdybych dítě sprovodila ze světa. Na druhou stranu se přiznám: občas mě napadne, že jsem se rozhodla špatně a mohla mít snazší život.
PETRA: Nemám to zdaleka tak náročné jako Dana, můžu si občas odpočinout, takže bych to neudělala. I přes stres a rozpad manželství jsem ráda, že dítě mám. Moje situace je rozhodně těžká, ale v porovnání s Danou si nemám na co stěžovat.

Dokážete si představit, že byste si pořídily další děti?

DANA: Ne, určitě další dítě nechci. Vzhledem k věku i k tomu, jak probíhal porod, bych ho nechtěla ani s perfektním partnerem.
PETRA: Vnímám to trochu jinak. čím dál jsem od porodu, tím míň cítím stres z něj, ačkoliv byl taky problematický. Perou se ve mě dva protichůdné pocity: dokážu si představit, že by moje dítě mělo sourozence, ale nechci znovu svěřit svoji důvěru a peníze jinému muži. Bojím se, aby se mi nestalo to, co teď: ze dne na den zůstat bez muže, bez pomoci, bez prostředků. Třeba se zamiluju a tohle překonám, ale moje pragmatické já nepovažuje za přijatelné, abych se ještě jednou někomu vydala všanc.

Co pozitivního vám mateřství přineslo?

DANA: Ženu to posune do jiné dimenze. Život bez dítěte a s dítětem se nedá srovnávat, bezdětná žena nemůže pochopit spoustu věcí. Málokterá matka by se dokázala vrátit do předchozího života.
PETRA: Těžko se to definuje, člověk to cítí, ale špatně se to přenáší do slov. Rodič v dítěti vidí sám sebe, vidí, jak roste a učí se nové věci. Kromě toho mě mateřství naučilo nebýt sobecká, upozadit svoje potřeby na úkor dítěte. Nemyslím, že by bylo dobré to dělat pořád, je nutné zachovat si svůj život. Člověk se ale naučí nedělat si těžkou hlavou ze spousty věcí a zaměřit se na to nejdůležitější. Myslím, že jsem dnes lepší osobnost než před příchodem dítěte a rozpadem manželství. Dalo mi to spoustu pozitivního.
DANA: Určitě – co bylo předtím velkým problémem, je teď prkotina. Zjistíš, že všechny věci, které doma máš, vlastně vůbec nepotřebuješ. A taky máme krásné děti!
PETRA: To je pravda. I když výběr tatínků nebyl nejlepší, děti se povedly nadmíru!Co vám dělá radost?

PETRA: Když Míšu část dne hlídá babička, nejlepší je okamžik, kdy ho znovu vidím. Stačí malá chvilka, a ačkoliv jsem ho tam třeba nechávala naštvaná a byl neposlušný, po pár hodinách se vše smaže a je to nejzlatější dítě, na které se moc těším. Jinak mi dělá radost pozorovat, jak se neustále učí. Žádný den není stejný jako ten předchozí.
DANA: Okamžik, kdy si Terku vyzvednu z hlídání, v podstatě neznám. Nejlepší je pro mě, když jdeme ven a ona objevuje svět. Nemá prostor ke vztekání, a je moc hezké, když objevuje kytičky, vodičku a všechno kolem.

Všímáte si předsudků vůči svobodným matkám?

PETRA: Víceméně ne, protože se obklopuju lidmi, kteří to se mnou myslí dobře. Kromě toho vědí, že jsem to nebyla já, kdo se sbalil a odešel. Ale třeba v internetových diskusích lidi často předpokládají, že za konec vztahu může žena. Nevím, jestli se tam vyjadřují více muži, ale často čtu názory, že žena svého muže zahnala. Pečlivě si proto vybírám, s kým se stýkám, takže se s předsudky nesetkávám. Možná se to změní, až budu dávat Míšu do školky, jednat s úřady nebo cizími lidmi.
DANA: Já jsem se dozvěděla, že chytrá žena neotěhotní. Takže ano, předsudky vnímám, ale taky se spíš pohybuju mezi lidmi, kteří jim nepodléhají – přesto jsem byla takto poučena. A taky, že postarat se má spíš žena. Je to dané prostředím, možná i vzděláním. Ale těžko soudit.

Sdílej
  • 237
  •  
  • 56
  •  
  •  
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.Zapni upozornění
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejlépe hodnocené
nejnovější nejstarší
Inline Feedbacks
View all comments
Lucie
Lucie
05/08/2018 20:08
Hodnocení :
     

Jako svobodná maminka vás naprosto ve všem chápu. Přeji hodně sil!!! ❤️