Užaslé: Chybí nám osobnosti typu Masaryka

Užaslé: Chybí nám osobnosti typu Masaryka Women of Brno
Užaslé: Chybí nám osobnosti typu Masaryka

O vyzpovídání známé háčkovací guerilly, která čas od času oživí nejen brněnský veřejný prostor svými výtvory z příze a vlny, jsem stála dlouho. Jejich zatím poslední velký počin, umístění dečky s nápisem „Mizím“ na sochu Masaryka po prezidentských volbách, mi připadal jako vhodná příležitost se jim připomenout. K mému nadšení se ozvaly zpátky a souhlasily s rozhovorem. Protože se už od počátku své veřejné činnosti důsledně drží v anonymitě, otázky jsem jim zaslala písemně. Odpovědi zveřejňuji v původní podobě téměř bez editace. Kromě samotných Užaslých bych chtěla poděkovat také své facebookové bublině za inspiraci při vymýšlení otázek.   

Masaryk nejdříve před dvěma lety žasl, po loňských volbách do sněmovny oznámil, že padne, teď mizí. Opravdu to s jeho odkazem vidíte tak černě?

Chtěly jsme spíše podpořit a pobavit ty, kteří v poslední době tíhnou k emigraci. Ale také upozornit na to, že osobnosti typu TGM nám dnes chybí –  pokud ne, nejsou slyšet. Vytrácí se jeho odkaz. Důraz na pravdivost, pevnost charakteru, na mravnost, ale ne v upjatém smyslu. „Mizím“ je povzdechem.Dečku vždy skoro okamžitě sundala policie, stejně jako pravidelně mizí i vaše výtvory i z jiných objektů. Proč si myslíte, že je tak důsledná?

Je to úloha policie, chránit cenné objekty ve veřejném prostoru proti zneužití. Když háčkovanou dečku, která objímá sokl, někdo vidí jako zneužití monumentu, policie asi musí jednat. V případě obháčkovaných stromů či obyčejných sloupů tak důsledně nezasahuje.

Velké přízni žen se v Brně Masaryk prý těší,
co mu vidí na očích, to upletou a věší.
Kdosi trpí, strádá, volá uniformu,
že prý příze hyzdí, plení sochy formu!
Občane, už klid, už se ten vandalismus řeší.

Masaryk byl mimo jiném velkým zastáncem emancipace žen. Nežasnul by, že po více jak sto letech píší ženské aktivistky, že úlohou ženy je především pečovat muže a inspirovat je, jak stojí ve vašem programovém prohlášení?

Úlohou emancipované ženy je, podle našeho pohledu, především pečovat muže a inspirovat je. Aby si pořád nemysleli, že jsme proti volebnímu právu žen nebo co… Milující žena inspiruje muže dělat „velké“ věci. Proto se pak oba cítí dobře. Dělat velké věci znamená překonávat sám sebe. Tato žena je tedy jakýsi zdroj přírodní síly. (A kdo to kdy zažil, ví, že to tak je.) Je jí na světě třeba. Dalo by se říct, že ji potřebujeme jako sůl.

Péče o muže neznamená podřízenost, vzdání se vlastních aktivit a priorit. Našima očima je to asi tak, že žena může cokoli, stejně jako muž, ale žena není mužem, a to je skvělé. Můžou se vzájemně inspirovat, podporovat, doplňovat. Což není rozhodně klišé, je to konstatování. Ženy jsou tak silné a emancipované, že klidně mohou inspirovat muže a pečovat o něj.

Nad čím nejčastěji žasnete vy?

Nad životem.Proč si myslíte, že je úžas důležitý?

Protože je tak úžasný! Viz „krátký sloupek“.

Lze žít bez něj? Asi ano, ale pak by si jeden měl rychle zajít pro antidepresiva. Úžas pomáhá měnit stav vědomí i bez asistence lékárníka.

Úžas je léčivý. Je to vlastně stav vědomí, ve kterém vnímáme (a myslíme) jinak, nějakým způsobem propojeni se silou, která má v původu předmětu našeho úžasu prsty. Důležitý je tedy proto, že nám umožňuje uvidět svět jinak, z jiné perspektivy. Stáváme se na okamžik ptáky a umíme létat.

Je vaším cílem jen neformálně žasnout, nebo usilujete o nějakou společenskou změnu?

Plošné rozšíření neformálního úžasu bychom považovaly za skvělou společenskou změnu.

Fungujete od roku 2011. Co pro vás bylo impulsem ke společným akcím?

Společně něco dělat.

Odtajníte někdy svoji identitu?

To nemůžeme prozradit.

Proč jste si jako způsob své výpovědi vybraly zrovna pletení a háčkování?

Útočit vlnou se nám zdálo dostatečně šetrné a něžné, tedy ideální pro útoky užaslých žen.Kdo nebo co vás inspiruje ve vymýšlení nových akcí?

No přece úžas, vlny a sochy samotné.

Jakým způsobem vymýšlíte, kam a co nového umístíte? Máte nějaké „oficiální“ schůze, nebo nápady spíš vznikají živelně?

Naše schůze jsou čím dál oficiálnější, to však neznamená, že by nebyly živelné. Nápady bohužel nejčastěji přicházejí mimo oficiální schůze.

Kdy svoje výtvory instalujete?

Obvykle instalujeme v pozdních nočních či časných ranních hodinách.

Nebojíte se náhodných chodců a prozrazení?

Ano, bojíme se náhodných chodců, kamer, šalin a hlavně rozjezdů. A nočních policejních hlídek.

Plánujete někdy rozšířit své pole působnosti i mimo Brno?

Pole už bylo rozšířeno… A přemýšlíme o dalších podobných akcích.

Přijímáte nové členky? Co by případně musela novopečená užaslá splňovat?

Být užaslá.

Přijaly byste do svých řad i muže a proč ano/ne? 

A proč ne?S jakým ohlasem se vaše tvorba většinou setkává?

S udáváním, sundáváním, ale i se zachraňováním dečky z koše a masivním lajkováním.

Přicházejí i negativní komentáře?

Ano, ale spíše ohledně našich sloupků než deček. Častokrát jsme byly nařčeny z vandalismu. Objekty však vlnou pouze objímáme a k žádné škodě tedy podle nás nedochází.

Jaká reakce vás naopak nejvíc potěšila?

Moc nás potěšil ohlas v podobě výroby placek „Žasnu“, sloupek v Respektu v sekci Pravda a láska, a snaha Matěje Hollana získat od policie dečku „Žasnu“ zpět, za což jsme mu také poděkovaly.

Zajímáte se o činnost jiných aktivistických spolků v Brně? Jaké počiny vás v poslední době zaujaly?

Necháváme se inspirovat i háčkováním a pletením za hranicemi. V Brně potěší poezie od Tima, jinak sledujeme jen tvorbu anonymních uskupení, takže bohužel nemůžeme nikoho jmenovat.

Sdílej
Marie Štefanidesová

Je šéfredaktorkou blogu, kromě redaktorské práce se proto snaží, aby všechno dohromady fungovalo. Pracuje v IT společnosti, miluje psaní, potkávání zajímavých lidí, literaturu a víno.Zapni upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments